اخبارسینمای جهانهمه مطالب

برندگان جوایز بفتا ۲۰۱۹ معرفی شدند

 

سایت تحلیلی خبری فیلمروز: مراسم هفتاد و دومین دوره جوایز سالانه آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بفتا) یکشنبه شب در رویال آلبرت هال در لندن برگزار شد.

“رُما” به کارگردانی آلفونسو کوارون که هفت نامزدی کسب کرده بود در چهار بخش از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردان جوایز بفتا را از آن خود کرد. فیلم جدید کارگردان مکزیکی جایزه بهترین فیلمبرداری را نیز برای او به همراه داشت و برنده جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان هم شد.

داستان “رما” در مکزیک دهه ۱۹۷۰ روی می‌دهد و قصیده‌ای درباره دوران کودکی خود کوارون است. فیلم بر یک خدمتکار مکزیکی متمرکز است که برای خانواده‌ای از طبقه متوسط در محله رما در مکزیکوسیتی کار می‌کند. این فیلم امسال جایزه شیر طلای بهترین فیلم جشنواره ونیز را دریافت کرد و نامزد ۱۰ جایزه اسکار هم هست.

“رما” برای دریافت جایزه اصلی فیلم‌های “کو کلاکس کلان سیاه‌پوست”، “سوگلی”، “کتاب سبز” و “ستاره‌ای متولد می‌شود” را به عنوان رقیب پیش رو داشت.

“سوگلی” به کارگردانی یورگوس لانتیموس فیلمساز یونانی که با ۱۲ نامزدی پیشتاز نامزدهای این دوره جوایز بفتا بود در هفت بخش از جمله بهترین فیلم بریتانیایی و بهترین فیلمنامه غیراقتباسی جایزه گرفت. الیویا کلمن برای بازی در نقش ملکه آن جایزه بهترین بازیگر زن را برد و ریچل وایس برنده جایزه بهترین بازیگر زن مکمل شد. اما استون دیگر بازیگر “سوگلی” نیز در این بخش نامزد بود.

“سوگلی” تولید مشترک بریتانیا، ایرلند و آمریکاست. داستان فیلم در اوایل قرن هجدهم در دوران جنگ بین انگلستان و فرانسه روی می‌دهد و درباره رقابت دو عضو فامیل ملکه آن است که هر دو می‌کوشند سوگلی دربار باشند. کلمن در فیلم نقش ملکه آن را بازی می‌کند که مبتلا به نقرس است و تنها گاهی‌اوقات از تخت‌خواب خود بلند می‌شود و با صندلی چرخدار در قصر می‌گردد.

رامی مالک برای بازی در نقش فردی مرکوری خواننده گروه کویین در فیلم “حماسه کولی” جایزه بهترین بازیگر مرد را از آن خود کرد. جایزه بازیگر مرد مکمل به ماهرشالا علی برای “کتاب سبز” اعطاء شد. علی در این فیلم نقش یک پیانیست سیاه‌پوست در دهه ۱۹۶۰ را بازی می‌کند که راهی یک تور کنسرت در جنوب آمریکا می‌شود. در این سفر، یک بپا ایتالیایی-آمریکایی با بازی ویگو مورتنسن به عنوان راننده او را همراهی می‌کند.

برندگان جوایز بفتا 2019 معرفی شدند
رابی مالک برنده بفتا بهترین بازیگر مرد برای فیلم حماسه کولی

جایزه بهترین مستند به ” Free Solo” رسید و “اسپایدرمن: در اسپایدرورس” جایزه بهترین فیلم انیمیشن را دریافت کرد.

تلما شونمیکر تدوین‌گر فیلم‌های مارتین اسکورسیزی جایزه فلوشیپ بفتا را دریافت کرد. شاهزاده ویلیام دوک کمبریج که در مراسم بفتا شرکت کرده بود و کیت بلانشت او را معرفی کردند. اسکورسیزی پیش از این که شونمیکر روی صحنه برود در پیامی ویدیویی از او تقدیر کرد.

بفتا مانند اسکار تمام فیلم‌های انگلیسی‌زبان و نه صرفاً فیلم‌های بریتانیایی را برای جوایز سالانه خود در نظر می‌گیرد. با این حال، فیلم‌هایی که بیشتر ریشه بریتانیایی دارند، اغلب بیش از گلدن گلوب یا اسکار مورد توجه قرار می‌گیرند.

فهرست برندگان جوایز بفتا ۲۰۱۹ به شرح زیر است:

بهترین فیلم: “رُما”
دیگر نامزدها: “کو کلاکس کلان سیاه‌پوست” / “سوگلی” / “کتاب سبز” / “ستاره‌ای متولد می‌شود

بهترین کارگردان: آلفونسو کوارون، “رُما”
دیگر نامزدها: اسپایک لی، “کو کلاکس کلان سیاه‌پوست” / پاول پاولیکوفسکی، “جنگ سرد” / یورگوس لانتیموس، “سوگلی” / برادلی کوپر، “ستاره‌ای متولد می‌شود”

بهترین بازیگر مرد: رامی مالک، “حماسه کولی”
دیگر نامزدها: برادلی کوپر، “ستاره‌ای متولد می‌شود” / کریستین بیل، “معاون” / استیو کوگان، “استن و اولی” / ویگو مورتنسن، “کتاب سبز”

بهترین بازیگر زن: الیویا کلمن، “سوگلی”
دیگر نامزدها: گلن کلوز، “همسر” / لیدی گاگا، “ستاره‌ای متولد می‌شود” / ملیسا مکارتی، “هیچ‌وقت می‌توانی من را ببخشی؟” / وایولا دیویس، “بیوه‌ها”

بهترین بازیگر مرد مکمل: ماهرشالا علی، “کتاب سبز”
دیگر نامزدها: آدام درایور، “کو کلاکس کلان سیاه‌پوست / ریچارد ای. گرانت، “هیچ‌وقت می‌توانی من را ببخشی؟” / سام راک‌ول، “معاون” / تیموتی شالامه، “پسر زیبا”

بهترین بازیگر زن مکمل: ریچل وایس، “سوگلی”
دیگر نامزدها: ایمی آدامز، “معاون” / کلر فوی، “اولین انسان” / اما استون، “سوگلی” / مارگو روبی، “ماری ملکه اسکاتلند”

بهترین فیلم بریتانیایی: “سوگلی”
دیگر نامزدها: “جانور” / “حماسه کولی” / “استن و اولی” / “تو هیچ‌وقت واقعاً اینجا نبودی”

بهترین فیلم اول یک نویسنده یا کارگردان یا تهیه‌کننده بریتانیایی: “جانور”: مایکل پیرس (نویسنده/کارگردان)، لورن دارک (تهیه‌کننده)
دیگر نامزدها: “Apostasy”: دانیل کوکوتایلو (نویسنده/کارگردان) / “یک بهار کامبوجی”: کریس کلی (نویسنده/کارگردان/تهیه کننده) / “Pili”: لین ولهام (نویسنده/کارگردان)، سوفی هارمن (تهیه‌کننده) / “ری و لیز”: ریچارد بیلینگام (نویسنده/کارگردان)، جکی دیویس (تهیه‌کننده)

بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان: “رُما”، آلفونسو کوارون (مکزیک)
دیگر نامزدها: “کفرناحوم”، نادین لبکی (لبنان) / “جنگ سرد”، پاول پاولیکوفسکی (لهستان) / “مرد سگی”، ماتیو گارونه (ایتالیا) / “جنس‌بلندکن‌ها”، هیروکازو کوره-ادا (ژاپن)

بهترین مستند: ” Free Solo”
دیگر نامزدها: “مک‌کویین” / “آربی‌جی” / “آن‌ها نباید پیر شوند” / “سه غریبه یکسان”

بهترین فیلم انیمیشن: “اسپایدرمن: در اسپایدرورس”
دیگر نامزدها: “شگفت‌انگیزان ۲” / “جزیره سگ‌ها”

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: “سوگلی”، دبرا دیویس، تونی مک‌نامارا
دیگر نامزدها: “جنگ سرد”، یانوش گلوواکی / “کتاب سبز”، پیتر فارلی، نیک واله‌لونگا، برایان هیز کری / “رُما”، آلفونسو کوارون / “معاون”، آدام مکی

بهترین فیلمنامه اقتباسی: “کو کلاکس کلان سیاه‌پوست”، چارلی واکتل، دیوید رابینوویتز، کوین ویلمات، اسپایک لی
دیگر نامزدها: “هیچ‌وقت می‌توانی من را ببخشی؟”، نیکول هولوفسنر، جف ویتی / “اولین انسان”، جاش سینگر / “اگر بیل استریت زبان داشت”، بری جنکینز / “ستاره‌ای متولد می‌شود”، اریک راث، برادلی کوپر، ویل فترز

بهترین فیلمبرداری: “رُما”، آلفونسو کوارون
دیگر نامزدها: “حماسه کولی”، نیوتن تامس سیگل / “جنگ سرد”، لوکاش شال / “سوگلی”، رابی رایان / “اولین انسان”، لینوس ساندگرن

برندگان جوایز بفتا 2019 معرفی شدند
بردلی کوپربرنده بفتا بهترین موسیقی برای فیلم ستاره ای متولد می شود

بهترین موسیقی: “ستاره‌ای متولد می‌شود”، برادلی کوپر، لیدی گاگا، لوکاس نلسن
دیگر نامزدها: “کو کلاکس کلان سیاه‌پوست”، ترنس بلانچارد / “اگر بیل استریت زبان داشت”، نیکلاس بریتل / “جزیره سگ‌ها”، الکساندر دپلا / “مری پاپینز بازمی‌گردد”، مارک شیمن

بهترین تدوین: “معاون”، هنک کوروین
دیگر نامزدها: “حماسه کولی”، جان آتمن / “سوگلی”، یورگوس لانتیموس / “اولین انسان”، تام کراس / “رُما”، آلفونسو کوارون، آدام گاف

بهترین طراحی صحنه: “سوگلی”، فیونا کرامبی، آلیس فلتن
دیگر نامزدها: “جانوران شگفت‌انگیز: جنایات گریندل‌والد”، استیوارت کریگ، آنا پیناک / “اولین انسان”، ناتان کراولی، کتی لوکاس / “مری پاپینز بازمی‌گردد”، جان میره، کوردون سیم / “رُما”، یوخینیو کابایرو، باربارا انریکز

بهترین طراحی لباس: “سوگلی”، سندی پوئل
دیگر نامزدها: “ترانه باستر اسکراگز”، مری زافرس / “حماسه کولی”، جولین دی / “مری پاپینز بازمی‌گردد”، سندی پوئل / “ماری ملکه اسکاتلند”، الکساندر برن

بهترین چهره‌پردازی و مو: “سوگلی”، نادیا استیسی
دیگر نامزدها: “حماسه کولی”، مارک کولیه، جان سئول / “ماری ملکه اسکاتلند”، جنی شیرکور / “استن و اولی”، مارک کولیه، جرمی وودهد

بهترین جلوه‌های ویژه تصویری: “بلک پنتر”، جفری باومن، جسی جیمز چیزم، کریگ هاماک، سیودیک
دیگر نامزدها: “انتقامجویان: جنگ بی‌نهایت”، دان دلیو، راسل ارل، کلی پورت، دان سیودیک / “جانوران شگفت‌انگیز: جنایات گریندل‌والد”، تیم برک، اندی کایند، کریستیان مانتز، دیوید واتکینز / “اولین انسان”، یان هانتر، پل لمبرت، تریستان مایلز، جی. دی. شوالم / “بازیکن شماره یک آماده”، متیو ای. باتلر، گریدی کافر، راجر گایت، دیوید شرک

بهترین صدا: “حماسه کولی”، جان کاسالی، تیم کاواگین، نینا هارتستون، پل مسی، جان وارهرست
دیگر نامزدها: “اولین انسان”، مری اچ. آلیس، میلدرد لاترو مورگان، آی-لینگ لی، فرانک آ / “مأموریت: غیر ممکن – سقوط”، گیلبرت لیک، جیمز اچ. ماتر، کریستوفر مانرو، مایک پرستوود اسمیت / “یک مکان آرام”، اریک آدال، مایکل باروسکی، براندون پراکتر، ایتن فان در رین / “ستاره‌ای متولد می‌شود”، استیو مارو، آلن رابرت موری، جیسن رودر، تام اوزانیچ، دین زوپانچیچ

بهترین فیلم کوتاه بریتانیایی: “۷۳ گاو”

دیگر نامزدها: “Bachelor, 38” / “در آبی” / “منطقه” / “Wale”

بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی: “Roughhouse”
دیگر نامزدها: “Marfa” / “حال من خوب است”

ستاره نوظهور (جایزه تماشاگران): لتیشا رایت
دیگر نامزدها: بری کیون، سینتیا اریوو، جسی باکلی، لاکیث اسنفیلد

 

منبع: هنر آنلاین

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن