اخبارسینمای جهانهمه مطالب

خرس طلای افتخاری جشنواره برلین ۲۰۱۹ تقدیم انیس واردا فرانسوی شد.

سایت تحلیلی خبری فیلمروز:چهارشنبه سیزدهم فوریه طی مراسمی از خانم انیس واردا فیلمساز مشهور فرانسوی تجلیل و به او یک مجسمه خرس طلای افتخاری توسط مدیر جشنواره اهدا شد. هنگام تجلیل از این سینماگر، حضار در سالن کاخ جشنواره، لحظاتی ایستاده این فیلمساز را تشویق کردند. سپس آخرین ساخته این کارگردان با عنوان «انیس به روایت واردا» که فعالیت های بیش از پنجاه سال زندگی هنری او را به تصویر می کشد، به نمایش در آمد. انیس واردا همسر فیلمساز دیگر فرانسوی به نام ژاک دمی است که در جشنواره ها جوایز گوناگونی از جمله شیر طلای ونیز را به دست آورده است. در فیلم جدیدش وی درباره نحوه کارش و علاقه اش به ساخت فیلم مستند صحبت می کند و بخش هایی از فیلمهایش نیز نمایش داده شد.

 آنیس واردا سینماگر فرانسویِ متولد بلژیک که از او به عنوان مادر موج نو سینمای فرانسه یاد می‌شود، تازه‌ترین فیلمش “واردا به کارگردانی آنیس” (Varda by Agnès) را نوعی وداع با تماشاگران خود توصیف کرد، هرچند ساخت فیلم‌های بیشتر را منتفی ندانست.

کارگردان، نویسنده، بازیگر، عکاس و هنرمند تجسمی ۹۰ ساله که با فیلم‌هایی چون “کلئو از ساعت ۵ تا ۷”، “خوشبختی”، “بی‌سر‌ و‌ سامان”، “ساحل‌های آنیس” و “چهره‌ها، مکان‌ها” شناخته می‌شود، روز چهارشنبه همزمان با اولین نمایش جهانی مستند “واردا به کارگردانی آنیس” در بخش خارج از مسابقه جشنواره برلین، در مراسمی با حضور دیتر کاسلیک مدیر جشنواره فیلم برلین جایزه یک عمر دستاورد دوربین برلیناله را دریافت کرد.

به گزارش رویترز، واردا در گفت‌وگو با خبرنگاران تلاش‌ها برای تکریم خود را رد کرد. واردا بعد از این که مجری نشست مطبوعاتی هنگام معرفی، از او به عنوان “چهره‌ای افسانه‌ای و مؤسس موج نوی سینمای فرانسه، یکی از تاثیرگذارترین جنبش‌های تاریخ سینما” یاد کرد، به اعتراض گفت: من یک افسانه نیستم. من هنوز زنده‌ام.

واردا در “واردا به کارگردانی آنیس” مقابل تعدادی تماشاگر درمورد مجموعه آثار خود بحث می‌کند و بخش‌هایی از فیلم‌های او نیز به نمایش درمی‌آید. در این بین، او با بازیگران و فیلمبردارانی که با آن‌ها همکاری کرده است مصاحبه می‌کند.

واردا گفت: من به آدم‌های دیگر خیلی علاقه دارم. و شما در فیلم افراد زیادی را می‌بینید که برای من اهمیت دارند… باید خودم را برای خداحافظی و رفتن آماده کنم.

“واردا به کارگردانی آنیس” همچنین به فعالیت‌های واردا به عنوان یک هنرمند تجسمی می‌پردازد و مجموعه‌ای از چیدمان‌های ویدیویی او را مورد کندوکاو قرار می‌دهد، که اکنون در موزه هنر مدرن نیویورک و بنیاد کارتیه در پاریس در حال نمایش است.

واردا که در ردیف غول‌های دنیای معاصر مانند ژان-لوک گدار و فرانسوا تروفو قرار دارد، در پاسخ به این پرسش که آیا “واردا به کارگردانی آنیس” آخرین فیلم اوست، گفت شاید تا ۱۰۲ سالگی نتواند کار کند، در عین حال تاکید کرد: اما تا الان که خیلی خوب بوده است!

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا