اخبارجشنواره فیلم فجرسینمای ایرانمصاحبههمه مطالب

خسرو دهقان: در داوری ها فیلم ” خجالت نکش ” بیشتر از ” امیر” رای آورد

به گزارش سایت خبری تحلیلی فیلمروز ، دربرنامه این هفته شهر فرنگ که پنجشنبه شب با اجرای حمید رضا مدقق و  با حضور خسرو دهقان ( عضو هیات داوران جشنواره فجر ) و مصطفی جلالی فخر ،پیرامون حواشی به وجود آمده  نسبت به داوری های این دوره  جشنواره از شبکه خبر پخش شد ، در  ابتدای برنامه مصطفی جلالی فخر در اعتراض به عملکرد هیات انتخاب جشنواره که فیلمی مثل “هت تریک” را نادیده گرفته و اثر ضعیفی مثل ” کار کثیف” را به بخش مسابقه جشنواره راه میدهند گفت : اینجا دیگر بحث سلیقه مطرح نیست و داوران باید در برابر انتخابهایشان پاسخگو باشند

خسرو دهقان داور سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در برنامه شهر فرنگ از داوری های جشنواره دفاع کرد گفت:  از آنجا که هیئت داوران هم اکنون در این برنامه حضور ندارند لذا نمی توان در این زمینه اظهارنظر کرد.

او گفت: جشنواره فیلم فجر همیشه ظرفیت خاص خود را دارد و ظرفیتش همانی است که می بینید، این ظرفیت حدودا در مدت ۳۶ دوره گذشته به همین صورت بوده است.

او افزود: تصور شخصی من این است که هیئت انتخاب اهل فن هستند و اگر فیلمی کنار گذاشته شده حتما دلیل خاصی داشته است.

دهقان گفت: ما در جشنواره امسال شیوه نامه خاصی نداشتیم و همانند سایر جشنواره های گذشته بود و اصطلاحا تافته جدابافته نبوده است.

او گفت: همه فیلمها امسال دیده شدند، تمام داوران همه فیلمها را دیدند و حتی انیمیشن فیل شاه را دو بار دیدیم، اگر انیمیشنی انتخاب نشد به این دلیل بود که نمی توانستیم آن را با اثر دیگر مقایسه کنیم و عملا برای آن اثر رقیبی وجود نداشت لذا کنار گذاشتیم.

جلالی فخر ، ضمن اشاره به نادیده گرفته شدن فیلم ” امیر ”  در جشنواره ،با اظهار تعجب از انتخاب فیلم ” خجالت نکش ” بعنوان بهترین فیلم اول در رقابت با فیلم ” امیر ” ، داوری های جشنواره را به چالش کشید و از خسرو دهقان درباره دلایل انتخاب بهترین فیلم اول توضیح خواست . دهقان هم با اشاره به اینکه انتخاب نهایی هیات داوران نتیجه و برآیند سلیقه آنان است گفت : خجالت نکش در مجموع داوری رای بالاتری نسبت به امیر آورد و ما به همین سادگی مجبور از اعطای جایزه به ان فیلم شدیم .

دهقان افزود: اینکه در هر رشته باید فقط یک جایزه اعطا شود واقعا ممنوع است؟ چیزی بنام مصلحت و یا رای جمع کردن و غیره در جشنواره امسال اصلا مطرح نبود، زیرا این مصلحت باید همراه با اعمال فشار از سوی فرد یا گروهی باشد اما ما امسال به هیچ عنوان تحت فشار نبودیم لذا در سلامت عقل و جسم جوایز را به منتخبین اعطا کردیم.

ما خطای داوری را قبول داریم لذا باید بپذیریم که کسانی که ما را نقد می کنند هم باید مورد نقد قرار بگیرند.

به این مطلب امتیاز دهید

0%

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا