اخبارسینمای ایراننقد و یادداشتهمه مطالب

انتشار لیست سرمایه گذاران فیلم های سینمایی در سال ۹۷

سازمان سینمایی در راستای اجرای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات و شفاف سازی بیشتر فضای اقتصادی سینما، برای نخستین بار لیست سرمایه گذاران فیلم‌های سینمایی در سال ۱۳۹۷ را اعلام کرد؛ لیستی که البته با توجه به تولید شماری از فیلم‌ها در ماه‌های گذشته و ماه‌های پیش روی، به تکمیل نیاز دارد.

به گزارش فیلمروز، دسترسی آزاد به اطلاعات در بسیاری کشورهای غربی و شرقی، امری عادی است و اطلاعات تمامی شهروندان برای نظارت عمومی در دسترس همه قرار دارد. بدین ترتیب امکان فرار مالیاتی، پولشویی و… بسیار پرریسک بوده است. در کشورمان اما شرایط متفاوت است و شفاف سازی به صورت گزیده صورت می پذیرد و از طریق سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات قدم های اولیه برداشته شده است.آن گونه که فارابی اعلام کرده، دست کم ۳۲۹ فیلم در حد فاصل ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۶ از منابع عمومی استفاده کرده‌اند که این میزان بیش از ۸۳ میلیارد و هشتصد و سی و پنج میلیون تومان دریافت داشته‌اند. جزئیات ده‌ها میلیارد تومان کمک دیگر به مجموعه‌های سینمایی شده است.

 

در ادامه،مؤسسه رسانه‌های تصویری، لیست بیش از ۲۲ میلیارد و سیصد میلیون تومان کمک به فیلم‌های سینمایی از سال ۱۳۸۸ تا انتهای سال ۱۳۹۵ را منتشر کرد.

انتشار لیست سرمایه گذاران فیلم های سینمایی در سال 97
نام احسان ظلی پور که بعنوان روابط عمومی فیلم ها شناخته می شد بعنوان سرمایه گذار دو فیلم در لیست دیده می شود

در ادامه با وجود مخالفت شماری از اهالی سینما با این نوع شفاف‌سازی،لیست رقم تخصیص یافته با مجموعه‌های سینمایی اعلام شد که شامل پرداختی های سازمان طی سال های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۶ به مؤسسه سینماشهر، انجمن سینمای جوانان ایران، مدرسه ملی سینما و خانه سینما می‌شود. بر اساس این لیست، میزان کمک‌ها به خانه سینما در پنج سال اخیر، روند افزایشی چشمگیری داشته، به گونه‌ای که در سال‌های ۹۵ و ۹۶ بالغ بر ۲۲ میلیارد تومان به خانه سینما کمک شده و در مجموع پنج سال نزدیک ۲۸ میلیارد تومان به خانه سینما کمک شده است.

به تازگی نیز بنیاد سینمایی فارابی در ادامه این روند قابل توجه، لیست وام‌ها به فیلم‌ها و سینماگران در سال ۱۳۹۷ را منتشر کرد که مواردی از این تسهیلات، محل نقد و بررسی قرار گرفته است. در کنار همه این لیست‌ها، یک مطالبه جدی وجود داشت که از سوی سینماگران در گفت وگوهای خصوصی با «تابناک» مطرح می‌شد و آن هم مشخص شدنِ مالکیت فیلم‌ها و عقبه مالی آثار سینمایی است. به باور بسیاری از سینماگران در پس پرده نام‌های تهیه کننده و کارگردان، سرمایه گذاران فیلم‌های سینمایی هستند که تصمیم‌گیرنده اصلی سینما و صاحب منافع کلیدی محسوب می‌شوند اما نام آنها از نظرها پنهان است.

در همین راستا، سازمان سینمایی در اقدامی قابل توجه و بی‌سابقه، لیست ۶۱ فیلم سال ۱۳۹۷ را به همراه اسامی سرمایه گذاران و درصد سهم هریک از آنها از فیلم اعلام کرد که حاوی نکات جالبی است و واکنش برخی سینماگران در قبال برخی از آثار و همچنین نحوه اکران برخی از آثار توسط برخی پخش کنندگان و سینماداران و نادیده گرفتنِ برخی فیلم‌های دیگر را معنادار می‌سازد.

این لیست بدین شرح است؛

انتشار لیست سرمایه گذاران فیلم های سینمایی در سال 97

 

منبع:تابناک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا