اخبارسینمای ایرانمصاحبههمه مطالب

بهتاش صناعی‌ها:فیلم دغدغه ده ساله‌ام بود

به گزارش فیلمروز، نشست خبری فیلم سینمایی«قصیده گاو سفید» ساخته بهتاش صناعی‌ها دومین نشست سینمای رسانه‌ها بود که در  نخستین روز از جشنواره ۳۸ فیلم فجر در پردیس ملت و با حضور عوامل این فیلم‌ برگزار شد.

در این نشست هم همانند نشست پیشین سینمای رسانه، عوامل متعددی از فیلم حضور داشتند: بهتاش صناعی‌ها کارگردان، غلامرضا موسوی تهیه‌کننده، مریم مقدم (از نویسندگان فیلم‌نامه و بازیگر)، امین جعفری مدیر فیلم‌برداری، عبدالرضا حیدری صدابردار، حسین قورچیان صداگذار، کامران خلج طراح چهره‌پردازی، عطا مهرداد تدوین‌گر وآروین پور رئوفی ، پوریا رحیمی سام ، علیرضا ثانی‌فر  از بازیگران فیلم.محمود گبرلو مجری و رضا درستکار منتقد این نشست بود.

غلامرضا موسوی تهیه‌کننده در ابتدای این نشست گفت:«در تولید این فیلم گروه‌های مختلف گاهی ۱۴ تا ۴۸ ساعت به طور مداوم سر فیلم‌برداری حاضر بودند که لازم می‌دانم از آن‌ها و تک تک کسانی که در این نشست حضور دارند تشکر ‌کنم». او افزود:« این فیلم یکی از آرام‌ترین تولیدات در ۴۰ سال سابقه کاری‌ام بود».

بهتاش صناعی‌ها، نویسنده وکارگردان «قصیده گاو سفید» نیز در ادامه عنوان کرد: «زمانی که فیلم‌ساز می‌خواهد فیلم بسازد نمی‌تواند دقیقا درباره سمبل‌ها بگوید. گاوی که در فیلم بود به عنوان سمبل استفاده شده بود».

کارگردان «احتمال باران اسیدی» افزود:« قصه‌ این فیلم درباره شرایط و وجود قانون‌های موجود است. هر قانون نقطه ضعف‌هایی دارد که می‌توان درباره آن نوشت، ما نیز سعی کردیم بر این موضوع تکیه کنیم. پرونده‌های زیادی از قبل یا بعد از انقلاب در کشور رخ داده است. مشخصا نمی‌توان گفت که این فیلم درباره یک پرونده خاص و مطرح است بلکه از چندین پرونده الهام گرفته است».

صناعی‌ها با اشاره به این‌که این فیلم برآمده از یک دغدغه ده ساله است،توضیح داد:«من و مریم مقدم معمولا زمانی که به سراغ یک قصه می‌رویم سعی می‌کنیم از موضوعات و افرادی که از آن‌ها الهام گرفته‌ایم، بنویسم. این فیلم نیز ناشی از تجربیات ما است و خیلی درگیر موج و این داستان‌ها نبودیم».

رضا درستکار، منتقد هم نظرش را درباره این فیلم چنین بیان کرد:«فیلم را دو بار دیدم و هر دو بار آن را دوست داشتم. زنی که در چنین فشاری هست را باید درست ببینیم این فیلم تلاش می‌کند دمای جامعه را همان‌طور که هست ببیند و به کسی نیز باج نمی‌دهد».

مریم مقدم نویسنده فیلم‌‌نامه و بازیگر در بخش دیگری از این نشست با اشاره به نقش خود گفت: «کاراکترهای فیلم کمی پیچیده بودند و روند شخصیتی‌ای دارند که بازیگر باید آن‌ها را در بازی‌اش لحاظ کند.  مینا زنی است که سختی‌های زیادی می‌کشد اما در عین حال پرقدرت است و امیدش را از دست نمی‌دهد، عاشق می‌شود و به پایانی که دیدید می‌رسد».

صناعی‌ها درباره اظهار نظر یکی از خبرنگاران درباره اینکه زن قصه ویژگی‌های یک زن ایرانی را نداشت، توضیح داد: «موافق این اظهارنظر نیستم، کاراکتر مینا اتفاقا خیلی ایرانی است کسی وارد زندگی او شده و به او کمک کرده، بنابراین او دلباخته آن مرد شده است. ضمن اینکه ما از فیلم «بیست و یک گرم» تاثیر نگرفته‌ایم و ارتباطی به فیلم ما نداشته است».

او  درباره این‌که چرا شهاب حسینی نقش قاضی را بازی نکرد، نیز عنوان کرد:« به دلایل مختلفی نشد این اتفاق بیافتد. شاید هم قسمت نبود، البته علیرضا ثانی‌فر بازیگر نقش قاضی درست‌ترین انتخاب ما بود».

در بخش دیگری از این نشست سوالی درباره مشکلات احتمالی اکران فیلم مطرح شد. صناعی‌ها با ذکر این نکته که: «فکر نمی‌کنم این فیلم مشکلی در اکران داشته باشد» عنوان کرد:« قصد ما زیر سوال بردن یک قانون نیست، هرقانونی نقاط ضعفی دارد. ما تصمیم گرفتیم خلاهای یک قانون را به تصویر بکشیم. در جایگاهی نیستم که به عنوان یک کارگردان سینما بگویم این قانون خوب است یا بد اما فقط می‌گویم به این قانون می‌توان کمی بیشتر فکر کرد».

 این نشست با صحبت‌های درستکار ادامه یافت. او فیلم«قصیده گاو سفید» را فیلمی محترم توصیف و گفت:«همین که فیلم به اندازه است و حس نمی‌کنیم بازیگران دارند بازی می‌کنند و صدابرداری وجود دارد، حس متعادلی به وجود می‌آورد.در واقع در سینمایی که دائما به سمت عقب می‌رود تماشای چنین فیلمی مایه مباهات است. این فیلم محترم است».

 در بخش دیگری از این نشست غلامرضا موسوی هم درباره مضمون فیلم عنوان کرد:«قصه این فیلم اصلا چیز عجیب غریبی نیست، این اتفاق در ایران نیز افتاده است».

علیرضا ثانی‌فر از بازیگران فیلم با اشاره به این‌که همه در این فیلم نقش‌شان را درست بازی کرده‌اند،گفت:« این نقش اولین تجربه‌ای بود که همراه کارگردان برای انتخاب لوکیشن  رفتم. آقای صناعی‌ها به من می گفت اینجا خانه و محل کار توست. من هر روز پیش تولید کنار کارگردان بودم. حالا که این فیلم را دوباره نگاه می‌کنم به این نتیجه می‌رسم که حتی بازیگران فرعی نیز درست ایفای نقش کرده‌اند. از تک تک عوامل تشکر می‌کنم و دستشان را می‌بوسم».

پوریا رحیمی سام دیگر بازیگر این فیلم هم که در «احتمال باران اسیدی» با صناعی‌ها همکاری کرده‌بود،عنوان کرد:« بعد از تماشای این فیلم از دیدگاه شخصی‌ام می‌‌گویم که  عمیقا معتقدم بازی کردن در فیلم بهتاش صناعی ‌ها شانس است. هر فیلم دیگری که این کارگردان بسازد دوست دارم در آن هرچند نقش کوچک بازی کنم».

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا