همه مطالب

حفظ طبیعت در سفرهای نوروزی

طبیعت امانتی گران‌بها در دستان ما است که وظیفه داریم به بهترین نحو از آن محافظت کنیم تا نسل‌های آینده نیز بتوانند از آن استفاده کنند. سفرهای نوروزی زمان مناسبی برای استفاده از طبیعت بکر و زیبای ایران است اما نباید فراموش شود که طبیعت امانتی است که تا سالیان سال باید مورد استفاده نسل‌های بعدی هم قرار گیرد. محافظت از طبیعت راه‌های زیادی دارد که رعایت‌ آن‌ها خیلی کار سختی نیست و به کمی حس مسئولیت و امانت‌داری نیاز دارد. فقط کافی است زمانی که برای تفریح به جنگل، ساحل و یا کویر می‌رویم زباله، باقیمانده‌ غذا، وسایل آتش زا و ظروف یکبار مصرف را در طبیعت به‌عنوان یادگار باقی نگذاریم و از آن‌جا هم عناصر طبیعت را به یادگار همراه خود به شهر نیاوریم. به همین راحتی!؟

راحت باشید زباله‌ها را در طبیعت رها کنید، خودشان تجزیه می‌شوند

رها کردن زباله در طبیعت به امید اینکه تجزیه می‌شود یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی است که طبیعت‌گردان انجام می‌دهند. فرقی نمی‌کند زباله پوست میوه باشد، ظروف شیشه‌ای یا ظروف یکبار مصرف هر کدام از این‌ها به ترتیب ۶ ماه، ۴۰۰۰ سال و ۱۰۰۰ سال زمان می‌برد تا در طبیعت تجزیه شوند. خیلی راحت می‌شود زباله‌ها را بعد از تفکیک در یک کیسه زباله جمع کرد و در طبیعت باقی نگذاشت تا به طبیعت بیش از این آسیب نرسد. با اجاره روزانه ویلا در شمال به راحتی می‌توان از ساحل دریا خزر استفاده کرد و با جمع کردن زباله‌ها زیبایی ساحل رویایی خزر را حفظ کرد.

اگر جنگل‌ها نباشند هوای تمیز هم نیست

جنگل‌ بخشی از ثروت ملی‌است که محافظت از آن امری راحت است. با رعایت چند نکته ساده می‌توان در حفظ آن‌‌ها موفق بود، فقط کافی است برای تهیه غذا و چای از قبل زغال‌ها آماده خریداری کرد و برای درست کردن آتش از شاخه‌های درختان استفاده نکرد. کبریت و مواد اشتعال زا را از دسترس کودکان دور نگه داشت که به واسطه کنجکاوی مشغول درست کردن آتش نشوند. در زمان خروج از جنگل حتماً اگر آتشی روشن است به‌طور کامل خاموش شود تا از آتش سوزی جنگل پیشگیری شود. پوست و تنه درختان جای یادگاری نوشتن نیست بهتر است برای ثبت روزهای زیبا و خاطره‌انگیز از دوربین عکاسی و دفترچه خاطرات استفاده شود. یکی دیگر از کارهای غلط تاب بستن به تنه درختان جوان است که وزن زیاد مسافران باعث شکسته شدن تنه و شاخه‌های درختان می‌شود. استان گیلان منطقه‌ای سرسبز با جنگل‌های ناب و بکر است که برخی از شهرهای آن جنگل و ساحل نزدیک به هم قرار دارند و منظره‌ای تماشایی را خلق کرده‌اند. به‌عنوان مثال مسافران با اجاره ویلا ساحلی در آستارا می‌توانند از ساحل خزر و جنگل‌های این شهر لذت ببرند و خاطراتی خوش به‌جا بگذارند.

همه با هم حامی حیوانات باشیم

حیوانات و محل زندگی آن‌ها بخشی از طبیعت‌اند که نقش مهمی در حفظ محیط زیست دارند، اما متأسفانه با برخی از رفتارهای انسان‌ها در طبیعت در معرض خطر و انقراض قرار دارند. خیلی‌ها علاقه دارند اگر در جنگل‌، برکه و یا بیابان حیوانات کوچک و دوست داشتنی را می‌بینند به‌عنوان حیوان خانگی با خود به خانه ببرند که این عمل جز آسیب زدن به حیوان و کمک به انقراض گونه‌های جانداری فایده دیگری ندارد. یکی دیگر از اعمال آسیب زننده به زندگی جانوری شکار بی‌رویه و غیرقانونی حیوانات است که برای زندگی اجتماعی حیوانات تهدید بزرگی به شمار می‌رود. در تعطیلات نوروز با اجاره ویلا در رامسر می‌توان از طبیعت زیبای این شهر استفاده کرد و شاهد زندگی جانوران بومی این منطقه بود و لذت برد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا