اخبارسینمای جهانهمه مطالب

حمایت و انتقاد توامان انگ لی از جوایز فیلم تایوان

 جوایز اسب طلایی، که به اسکار چینی معروف است، در شهر تایپه برپا شد ولی خبری از حضور سینماگران مستعد نبود.

به گزارش فیلمروز،انگ لی، فیلم‌ساز موفق تایوانی، رییس این رویداد سینمایی است که طبق گزارش «گاردین» طی سخنانی از وضعیت موجود گلایه کرد: «به‌راحتی نمی‌شود در این باره اظهار نظر کرد و همه می‌دانند چرا. البته که این شرایط اصلاً خوشایند نیست که نه روی فرش قرمز و نه در میان آثاری که در جشنواره فیلم امسال شرکت کرده‌اند، چهره‌های سرشناسی دیده نمی‌شوند.» این وضعیت نتیجه تحریمی است که با افزایش تنش میان تایوان و پکن روی داده است.

پیش از این، جانی تو، کارگردان هنگ‌کنگی از سمت خود به عنوان رییس هیأت داوران استعفا کرده بود که با اقدام مشابه سایر فیلم‌سازان مطرحی همراه شده بود که قرار بود در این دوره، در برگزاری هرچه بهتر این جشنواره نقش داشته باشند. انگ لی که اسکار بهترین کارگردانی را برای «زندگی پای» در کارنامه دارد و امسال با فیلم قدرندیده «مرد جمینی» بازگشته است که با وجود حضور ویل اسمیت و جلوه‌های بصری پیشرو و تأثیرگذارش در گیشه هم شکست سختی خورد، در بخشی از صحبت‌های خود درباره وضعیت امسال جوایز اسب طلایی گفت: «البته که ما به خاطر تعداد کم‌تر فیلم‌ها و سینماگران برجسته در جشنواره امسال متأسفیم ولی همیشه آغوش‌مان باز خواهد بود و به هر کارگردان چینی‌زبانی خوشامد می‌گوییم.»

فیلم تایوانی «یک خورشید» جوایز اصلی این دوره را درو کرد و تندیس‌های بهترین فیلم،‌ کارگردان، بازیگر مرد اصلی، بازیگر مرد مکمل و بهترین تدوین را برای سازندگانش به ارمغان آورد. جوایز اسب طلایی از سال ۱۹۶۲ برپا شده و معمولاً پذیرای فیلم‌هایی از چین، هنگ‌کنگ و تایوان است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا