اخبارسینمای جهاننقد و یادداشتهمه مطالب

رکورد شکنی فیلم مرد مورچه ای و زنبورک در سینماهای آمریکا

فروش خیره کننده فیلم مرد مورچه ای و زنبورک در سینماهای آمریکا

سایت تحلیلی خبری فیلمروز: فیلم ابرقهرمانی “انت-من و واسپ” (مرد مورچه‌ای و زنبورک / Ant-Man and the Wasp) از شرکت‌های دیزنی و مارول در اولین آخر هفته اکران از جمعه تا یکشنبه در ۴۲۰۶ سینما ۷۶ میلیون دلار به دست آورد و فیلم اول هفته شد. این در حالی است که تا پیش از اکران فیلم پیش‌بینی شده بود در اولین آخر هفته اکران ۸۵ میلیون دلار بفروشد.

این فیلم ادامه فیلم “انت-من” است که تابستان ۲۰۱۵ در سه روز اول اکران ۵۷٫۲ میلیون دلار فروخت. فروش فیلم جدید ۳۳ درصد بیشتر از فیلم اول بود. تماشاگران در وبسایت سینمااسکور به “انت-من و واسپ” درجه A- داده‌اند، در حالی که فیلم اول درجه A دریافت کرد.

“انت-من و واسپ” در سطح بین‌المللی ۸۵ میلیون دلار دیگر فروخت و به این ترتیب مجموع فروش جهانی خود را به ۱۶۱ میلیون دلار رساند.

به گزارش هالیوود ریپورتر، “انت-من و واسپ” بیستمین فیلم “جهان سینمایی مارول” است. فیلم در حال حاضر در وبسایت راتن تومیتوز ۸۷ درصد نظر مثبت منتقدان را جلب کرده است. پیتن رید بار دیگر روی صندلی کارگردانی نشسته است و پل راد و ایوانجلین لیلی بار دیگر با او همکاری کرده‌اند. راد نقش اسکات لنگ / انت-من را تکرار کرده، در حالی که لیلی در نقش هوپ وان دائن / واسپ ظاهر شده است (در فیلم اول به تبدیل او به یک ابرقهرمان اشاره شد). هانا جان-کامن در “انت-من و واسپ” نقش “شبح” ضدقهرمان را ایفاء کرده است.

داستان دنباله “انت-من” بین اتفاقات “کاپیتان آمریکا: جنگ سرد” و “انتقامجویان: جنگ بی‌نهایت” روی می‌دهد. هنک پیم پدر وان دائن و مبدع ” SHIELD” (مایکل داگلاس) به انت-من و واسپ مأموریت می‌دهد همسرش و مادر هوپ (میشل فایفر) را پیدا کنند.

تا پیش از اکران اولین فیلم “انت-من”، این شخصیت یکی از ابرقهرمانان کمتر شناخته‌شده مارول بود. لنگ در واقع یک سارق حرفه‌ای است که قابلیتی شگفت‌انگیز پیدا می‌کند. او می‌تواند ابعاد خود را کوچک اما قدرتش را بیشتر کند. لنگ با داشتن این توانایی باید با قهرمان درون خود روبرو شود و به مربی خود دکتر پیم کمک کند.

انت-من یکی از اولین ابرقهرمانان قصه‌های مصور انتشارات مارول و یکی از مؤسسان گروه “انتقامجویان” است. این شخصیت اولین بار سال ۱۹۶۲ در یکی از قصه‌های مصور مارول معرفی شد. انت-من در اولین قصه‌ها پرسونای دکتر هنک پیم است که دانشمندی فوق‌العاده است. پین ماده‌ای اختراع کرده که می‌تواند اندازه‌اش را تغییر بدهد تا با حشرات ارتباط برقرار کرده و آن‌ها را کنترل کند. شخصیت اسکات لنگ که یک سارق اصلاح‌شده است در اواخر دهه ۱۹۷۰ وارد مجموعه قصه‌های مصور “انت-من” شد.

شخصیت واسپ توسط استن لی، ارنی هارت و جک کربی خلق و اولین بار ژوئن ۱۹۶۳ در یکی از قصه‌های مارول ظاهر شد. او می‌تواند خود را به اندازه چند سانتی‌متر کوچک کند، بال در آورد و انرژی بیوالکتریک تولید کند. واسپ نیز یکی از مؤسسان گروه “انتقامجویان” و تا مدت‌ها رهبر تیم است.

دیزنی این هفته به یک موفقیت دیگر نیز دست پیدا کرد. فیلم انیمیشن “شگفت‌انگیزان ۲” (Incredibles 2) از شرکت‌های دیزنی و پیکسار در چهارمین هفته اکران ۲۹ میلیون دلار دیگر فروخت و مجموع فروش داخلی خود را به ۵۰۴٫۳ میلیون دلار رساند. دنباله انیمیشن “شگفت‌انگیزان” اکنون بدون حساب نرخ تورم با پشت سر گذاشتن “پیدا کردن دوری” (۴۸۶٫۳ میلیون دلار)، پرفروش‌ترین فیلم انیمیشن تاریخ در آمریکای شمالی است.

دنیای ژوراسیک: قلمرو سقوط کرده” (Jurassic World: Fallen Kingdom) از شرکت‌های یونیورسال و امبلین در سومین آخر هفته اکران در ۴۳۴۹ سینما ۲۸٫۵ میلیون دلار فروخت و ضمن این که در رده سوم جدول قرار گرفت، مجموع فروش داخلی خود را به ۳۳۳٫۳ میلیون دلار رساند. دنباله فیلم “دنیای ژوراسیک” (۲۰۱۵) در سطح بین‌المللی ۲۶٫۷ میلیون دلار دیگر به دست آورد. مجموع فروش فیلم در این سطح ۷۲۵٫۳ میلیون دلار و مجموع فروش جهانی آن ۱٫۰۵۸ میلیارد دلار شده است.

از سوی دیگر فیلم ترسناک “اولین پاکسازی” (The First Purge) از شرکت‌های یونیورسال و بلوم‌هاوس که از چهارشنبه پیش روی پرده سینماهای ایالات متحده و کانادا رفته است، در پنج روز اول حدود ۳۱ میلیون دلار فروش داشت. مجموع فروش فیلم از جمعه تا یکشنبه ۱۷٫۱ میلیون دلار بود. فیلم در سطح بین‌المللی نیز ۱۰٫۹ میلیون دلار فروخت. مجموع فروش جهانی فیلم ۴۲ میلیون دلار شده است.

صحنه ای از فیلم اولین پاکسازی

“اولین پاکسازی” چهارمین فیلم یک مجموعه سینمایی است که با وجود بودجه کم در دنیا بیش از ۳۳۰ میلیون دلار فروش داشت. تماشاگران در سینمااسکور به فیلم جدید درجه B- داده‌اند که برای یک فیلم ترسناک درجه خوبی است.

داستان فیلم پیش از سه فیلم قبلی روی می‌دهد و به ریشه‌های شب “پاکسازی” می‌پردازد، ۱۲ ساعت که در آن تمام جرم‌ها از جمله قتل، قانونی است، جرارد مک‌موری “اولین پاکسازی” را بر مبنای فیلمنامه‌ای از جیمز دموناکو کارگردانی کرده است. دموناکو فیلمنامه‌نویس و کارگردان سه فیلم اول این مجموعه موفق است. وای‌لان نوئل، لکس اسکات دیویس، جووین وید، لونا لورن ولز و ماریسا تومی در “اولین پاکسازی” بازی می‌کنند.

اولین فیلم مجموعه سینمایی “پاکسازی” در ۲۰۱۳ با بازی با بازی ایتن هاوک و لنا هدی ستاره سریال “بازی تاج و تخت” تنها با بودجه‌ای حدود سه میلیون دلار ساخته شد، اما در هفته اول اکران در آمریکای شمالی ۳۴٫۱ میلیون دلار به دست آورد و در نهایت با ۸۹ میلیون دلار فروش در دنیا، یک موفقیت کامل را رقم زد. دومین فیلم این مجموعه با عنوان “پاکسازی: آنارشی” سال ۲۰۱۴ در هفته اول ۲۹٫۸ میلیون دلار فروخت و در نهایت در دنیا ۱۰۸ میلیون دلار فروش داشت. فیلم سوم با عنوان “پاکسازی: سال انتخابات” ژوئیه ۲۰۱۶ در آمریکای شمالی اکران شد و در هفته اول اکران ۳۰٫۹ به دست آورد. فروش جهانی این فیلم ۱۱۸٫۶ میلیون دلار بود.

سیکاریو: روز سولدادو” (Sicario: Day of the Soldado) از شرکت سونی در دومین آخر هفته اکران ۷٫۳ میلیون دلار فروخت و فهرست پنج فیلم اول هفته را کامل کرد. مجموع فروش داخلی فیلم ۳۵٫۳ میلیون دلار شده است.

مستند “ویتنی” (Whitney) به کارگردانی کوین مک‌دانلد درباره ویتنی هیوستن خواننده در اولین آخر هفته اکران در ۴۵۲ سینما ۱٫۲ میلیون دلار فروخت. این فیلم اولین بار ماه مه پیش در بخش نمایش‌های نیمه‌شب جشنواره کن پخش شد.

جدول فروش فیلم‌ها در ایالات ‌متحده و کانادا (۶ تا ۸ ژوئیه ۲۰۱۸)

رتبه

عنوان فیلم

فروش جمعه تا یکشنبه (میلیون دلار)

تعداد سالن

متوسط فروش در هر سینما (دلار)

مجموع فروش (میلیون دلار)

بودجه (میلیون دلار)

هفته اکران

۱

“انت-من و واسپ”

۷۶

۴۲۰۶

۱۸٫۰۷۷

۷۶

۱

۲

“شگفت‌انگیزان ۲”

۲۹

۴۱۱۳

۷٫۰۵۶

۵۰۴٫۳

۴

۳

“دنیای ژوراسیک: قلمرو سقوط کرده”

۲۸٫۵

۴۳۴۹

۶٫۵۷۳

۳۳۳٫۳

۱۷۰

۳

۴

“اولین پاکسازی”

۱۷٫۱

۳۰۳۱

۵٫۶۵۸

۳۱

۱۳

۱

۵

“سیکاریو: روز سولدادو”

۷٫۳

۳۰۵۵

۲٫۳۹۰

۳۵٫۳

۳۵

۲

۶

“عمو درو”

۶٫۶

۲۷۴۲

۲٫۴۱۶

۲۹٫۹

۲

۷

“۸ یار اوشن”

۵٫۲

۲۶۰۴

۲٫۰۳۰

۱۲۶٫۷

۷۰

۵

۸

“گرگم‌به‌هوا”

۳٫۱

۲۱۵۷

۱٫۴۳۹

۴۸٫۳

۲۸

۴

۹

“همسایه من نمی‌شوی؟”

۲٫۵

۸۹۳

۲٫۹۰۰

۱۲٫۳

۵

۱۰

“ددپول ۲”

۱٫۶

۱۲۶۷

۱٫۳۲۲

۳۱۴٫۵

۱۱۰

۸

منبع: هنر آنلاین

علی افتخاری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا