اخبارسینمای ایرانهمه مطالب

سام کلانتری سراغ فرهنگ خوراک و سفره ایرانی می‌رود/ مجموعه‌ای پژوهش محور

سایت تحلیلی خبری فیلمروز:سام کلانتری که به تازگی مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» از او در سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت برنده چندین بخش شد، مشغول ساخت مستندی درباره فرهنگ خوراک و سفره ایرانی است.

از سام کلانتری پیش از این مستند «مانکن‌های قلعه حسن خان» در سینماهای هنروتجربه نمایش داده شده است. او چندی قبل همزمان با برگزاری سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت با مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» که درباره تیم هاکی زنان ایران است، مورد توجه منتقدان و رسانه‌ها قرار گرفت و توانست تندیس هنروتجربه، جایزه بهترین موسیقی، جایزه مشترک ویژه هیات داوران بخش مستند بلند را به همراه «قهرمان گله» و جایزه ویژه تماشاگران را کسب کند.

کلانتری در ادامه فعالیت‌های خود مشغول ساخت مجموعه مستندی برای شبکه مستند است که به موضوع غذا می‌پردازد با این تفاوت که رویکردی پژوهشی دارند. این مستندها در قالب یک مجموعه به نام «پروژه ترنج» ساخته می‌شوند. کلانتری درباره جزئیات این مجموعه به سایت هنروتجربه گفت:«این مجموعه مستند برای شبکه مستند و در ۱۳ قسمت درباره فرهنگ خوراک و سفره ایرانی ساخته می‌شود که تا به حال ۱۶ هزار کیلومتر مسافت زمینی آن را طی کرده‌ایم و حدودا ۱۶_۱۷ استان ایران را شامل شده است».

او درباره بخش‌های باقی‌مانده این مجموعه مستند عنوان کرد:«تقریبا ۳۵ درصد دیگر فیلم‌برداری آن مانده است اما می‌توان گفت قسمت سخت آن را انجام داده‌ایم و اگر بتوانیم در زمستان دو سفر دیگر را هم به خطه جنوب انجام دهیم، بقیه کار در تهران است».

تهیه‌کننده «پروژه ترنج» حامد شکیبانیا است که تهیه‌کنندگی «جایی برای فرشته‌ها نیست» را نیز برعهده داشت. نیوشا طبیبی هم اجرا و پژوهش آن را انجام داده است.

کلانتری همچنین درباره اینکه در کنار نشان دادن فرهنگ خوراک، دیگر جاذبه‌های گردشگری مناطق مختلف ایران هم نمایش داده می‌شود، گفت:«اتفاقا در این مستندها اصلا جاذبه‌های گردشگری به آن معنا نداریم. ضمن اینکه پخت و پز به معنای آشپزی هم نشان داده نمی‌شود. این مجموعه، پژوهش‌محور تولید می‌شود مثلا درباره نان در فلات ایران، شیرینی و اشربه و…است و این کلیت‌ها براساس اتفاق‌های پژوهش‌محور برنامه‌ریزی شده‌اند».

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا