سریال و تلویزیوننقد و یادداشتهمه مطالب

سریال نمایش خانگی سیروس مقدم در نقطه شروع چه کیفیتی داشت؟

سایت تحلیلی خبری فیلمروز: دیروز قسمت اول جدیدترین ساخته سیروس مقدم به نام «جزیره» در نمایش خانگی منتشر شد. قرار است این سریال ملودرام و پربازیگر یک شنبه‌ها در پلتفرم فیلیمو منتشر شود. سریال قبلی مقدم یعنی «خواب زده» در اپلیکیشن روبیکا منتشر شد و «جزیره» اولین سریال اوست که از طریق سرویس‌های وی‌اودی منتشر می‌شود. در قسمت اول این مجموعه با تعدادی از کاراکترهای قصه و فضای کلی داستان آشنا شدیم. در ادامه درباره نقاط قوت و ضعف شروع «جزیره» می‌خوانید.

ماجرایی شبیه به «جانشینی»؟ 

شخصیت اصلی سریال «جزیره»، خبرنگار جوانی به نام «صحرا» است که برای پوشش مسابقات والیبال ساحلی در کیش به این جزیره سفر می‌کند. او از همان ابتدای سفرش متوجه می‌شود برای حامی مالی مسابقات که صاحبان یک هلدینگ هستند، امتیازهای ویژه‌ای قائل می‌شوند و این نابرابری او را عصبانی می‌کند. از طرفی مخاطب شاهد ماجرای اختلافات درون خانوادگی خانواده «شاهنگ» بر سر جانشینی پدر است. پدر خانواده قصد دارد از مقام و منصب خود به عنوان رئیس تشکیلات کنار برود و جانشین او پسر خانواده «شاهنگ» با بازی امیر مقاره است، اما خواهر این کاراکتر به نام «ماهک» با بازی السا فیروزآذر، نگران انتخاب جانشین است و از دبی به کیش سفر می‌کند تا در این تشکیلات برای خودش جایگاهی دست‌وپا کند. ماجرای دعوای خانواده «شاهنگ» بر سر انتخاب جانشین پدر، شباهتی به قصه سریال آمریکایی «جانشینی» محصول اچ‌بی‌او دارد که در آن جا نیز پدر قصد دارد بازنشسته شود و به دنبال جانشینی برای خود است و رقابت‌هایی بر سر تصاحب جایگاه او، سرآغاز رخ دادن اتفاقات سریال می‌شود.
سریال نمایش خانگی سیروس مقدم در نقطه شروع چه کیفیتی داشت؟

حرکت روی خط کلیشه‌ها؟

قصه سریال «جزیره» شخصیت‌های زیادی دارد، بنابراین طبیعتا معرفی کامل همه شخصیت‌ها کمی زمان می‌برد، اما ایراد سریال آن جاست که در قسمت اول، تعداد زیادی شخصیت که مخاطب چیز زیادی از آن‌ها نمی‌داند همزمان وارد قصه شدند، به همین دلیل تماشاگر در شناخت روابط کاراکترها در قسمت ابتدایی قصه دچار سردرگمی می‌شود. نقطه ضعف دیگر مربوط به معرفی شخصیت‌ و شخصیت‌پردازی است. به عنوان مثال، سریال «صحرا» را خبرنگاری جسور و مطالبه‌گر معرفی می‌کند، اما او بیشتر ادای افراد جسور را درمی‌آورد و می‌بینیم که در عمل کار مهمی انجام نمی‌دهد و حتی تصمیمات و رفتارهای احساسی و حساب‌نشده او نیز عجیب است. انگیزه او برای نزدیک شدن به «شاهنگ» نیز چندان قابل درک نیست. روی هم رفته سریال در نقطه شروع موفق شد مخاطب را به تماشای ادامه قصه ترغیب کند، اما مقابله دختر لجباز با پسری ثروتمند و مغرور و نزدیک شدن به او با نقشه، تنفری که احتمالا تبدیل به عشق خواهد شد، «جزیره» را به کلیشه‌ها نزدیک می‌کند.

بازی بازیگران

همان طور که اشاره کردیم «جزیره» سریال پربازیگری است و هنوز تعدادی از شخصیت‌ها وارد قصه نشده‌اند، اما محمدرضا فروتن، حسام منظور، امیر مقاره خواننده پاپ و هنگامه قاضیانی بازیگران اصلی سریال هستند. پس از سیروان خسروی و رضا یزدانی، امیر مقاره سومین خواننده‌ای است که این روزها به عنوان بازیگر در نمایش خانگی دیده می‌شود. او در اولین تجربه بازیگری خود جلوی دوربین «جزیره» رفت و نقش «شاهنگ» وارث خانواده را برعهده دارد. مقاره در قسمت اول حضور کوتاهی داشت و برای ارزیابی بازی او باید تا قسمت‌های بعد صبر کرد. محمدرضا فروتن که پیش از این با سریال «مانکن» در نمایش خانگی حضور داشت، این‌بار در «جزیره» بازی خوبی داشته است. حسام منظور نیز پس از به شهرت رسیدن با سریال «بانوی عمارت» برای اولین‌بار بدون سبیل در «جزیره» دیده می‌شود و در این مجموعه گریم و نقش متفاوتی دارد. بازی و نقش امیر کاظمی هم یادآور نقش‌های پیشین او در سریال‌های تلویزیون است. السا فیروزآذر نیز نتوانسته در نقش دختر تشنه قدرت خانواده عملکرد موفق و راضی‌کننده‌ای داشته باشد.
منبع: روزنامه خراسان
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا