تئاترهمه مطالب

ماجرای توقیف اجرای یک نمایش

 

توقیف نمایش عاقبت عشاق سینه چاک به کارگردانی بهنام تشکر

سرپرست شورای ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی با تأکید بر اینکه نمایش «عاقبت عشاق سینه‌چاک» به دلیل تغییر در اجرا نسبت به آنچه بازبینی شده بود توقیف شده است، گفت: در صورتی که این گروه نمایشی تمایل به ادامه اجرا داشته باشد، بازبینیِ مجدد انجام خواهد شد تا پس از اصلاح و تایید رفع موارد دارای ایراد، نمایش دوباره به صحنه برود.

محسن امیری در گفت‌وگویی با ایسنا درباره توقیف نمایش «عاقبت عشاق سینه‌چاک» به کارگردانی بهرام تشکر که از ۱۲ آذرماه در تماشاخانه پالیز به صحنه رفته بود و چهارشنبه‌شب (۱۴ آذرماه) از ادامه اجرای آن جلوگیری شد، توضیح داد: برابر گزارش دریافتی کارشناسان از شب دوم اجرای این نمایش و در مقایسه با گفت‌وگوهایی که صورت گرفته و نیز بازبینی‌هایی که در تماشاخانه پالیز دیده شده بود و همچنین با استناد به صورت جلسه بازبینی مشخص شد که اولا گروه نمایشی «عاقبت عشاق سینه‌چاک» آنچه را به گروه بازبینی شورای ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی نشان داده بود به هنگام اجرای عمومی تغییر داده و اثری را با یکسری تفاوت‌ اجرا کرده است.

او افزود: نکته دوم اینکه این گروه به تذکرات هیأت بازبینی توجه نکرده و به موارد مورد اصلاح کارشناسان بازبین توجه نکرده که در نتیجه وجود موارد غیراخلاقی در نمایش به حدی بود که اداره کل هنرهای نمایشی تصمیم به ممانعت از ادامه اجرا گرفت.

امیری در پاسخ به اینکه گروه نمایشی «عاقبت عشاق سینه‌چاک» اعلام کرده اند که این توقیف بدون هیچ تذکری صورت گرفته است و چرا پیش از توقف اجرا به گروه تذکر داده نشده تا موارد مورد نظر اصلاح شود؟ بیان کرد تخلفات در نمایش نیاز به اصلاحات اساسی و بازبینی مجدد دارد ضمن اینکه دیشب کارشناسانی که نمایش را بازبینی نموده بودند با گروه گفتگو کردند و نهایتا امکان ادامه اجرای نمایش فعلا وجود نداشت. شورای نظارت بر نمایش بر سلامت اجراها و همخوانی اجراهای عمومی با آنچه گروه‌ها در هنگام بازبینی نشان می‌دهند اصرار دارد و سلامت اجرا مقوله مهمی برای شورا محسوب می‌شود و تخلفات گروهها نیز مد نظر خواهد بود.

سرپرست شورای ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی در پاسخ به اینکه این موارد بر چه اساس انتخاب می‌شوند و آیا تمام اجراهای روی صحنه این چنین مورد بررسی قرار می‌گیرند؟ گفت: در تهران هر شب حدود ۸۰ تا ۱۰۰ نمایش روی صحنه است و نمایشها حین اجرا به صورت رندومی و حین اجرا برای تطبیق با مجوزهای صادر شده دیده میشوند و مدیران تالارهای نمایشی و تماشاخانه‌ها که تقاضا کننده اصلی مجوز هستند نیز باید براین امر دقت داشته باشند.بدیهی است در صورت مشاهده تخلف مرکز تصمیم می‌گیرد که به یک اثر تذکر بدهد، تعهد بگیرد یا ادامه اجرای نمایشی مثل «عاقبت عشاق سینه‌چاک» را متوقف کند.

او در پایان در پاسخ به اینکه آیا این گروه نمایشی امکان خواهند داشت تا اثر خود را دوباره صحنه ببرند؟ خاطر نشان کرد: شورای ارزشیابی بر سلامت اجراهای نمایشی تأکید دارد و در صورتی که این گروه تمایلی به ادامه اجرا داشته باشد شرایط بررسی خواهد شد و امیدوارم امکان بازبینی مجدد وجود داشته باشد و پس از آن چنانچه سلامت اجرا تأیید و نکات مورد نظر اصلاح شود امکان ادامه اجرا فراهم خواهد شد.

به گزارش فیلمروز ، گروه نمایش ” عاقبت عشاق سینه چاک ” بعد از توقیف اجرایشان یادداشتی به این مضمون را ارائه داده اند : ” توقیف شد .بدون هیچ توضیحی ،بدون هیچ تذکری،بدون هیچ جلسه ای ، بدون هیچ گفتگویی ، هیچ و هیچ و هیچ . پس از ماه ها ، روز ها و ساعت ها تلاشو تلاش و تلاش . با این حال امیدواریم . امیدواریم به اصلاح ، امیدواریم به اصلاحات و امیدواریم به ترمیم وضع موجود .

به این مطلب امتیاز دهید

0%

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا