تئاترنقد و یادداشتهمه مطالب

نمایشنامه خوانی ” رئال” به کارگردانی شروین برکت در خانه نمایش مهرگان

نمایشنامه خوانی و نقد و بررسی نمایش " رئال" به نویسندگی عاطفه کوشکی و کارگردانی شروین برکت

برنامه نمایشنامه خوانی “رئال” به نویسندگی عاطفه کوشکی و کارگردانی شروین برکت ، پنجم و ششم مهرماه در خانه نمایش مهرگان همراه با جلسه نقد و بررسی برگزار می شود .

سایت تحلیلی خبری فیلمروز: برنامه نمایشنامه خوانی “رئال” به نویسندگی عاطفه کوشکی و کارگردانی شروین برکت ، پنجم و ششم مهرماه در خانه نمایش مهرگان همراه با جلسه نقد و بررسی برگزار می شود. در این اجرا بازیگرانی چون ، روژینا ابراهیمی، داوود سلیمانی،شروین برکت و فریبا ابراهیمی ( بعنوان صحنه خوان) حضور دارند. این نمایش که پیشتر توسط خود نویسنده و کارگردانان دیگر نیز  اجرای صحنه ای داشته است ، معضلات اجتماعی را با فرم و زبانی تازه به مخاطب ارائه میکند .

پوستر نمایشنامه خوانی "رئال" به کارگردانی شروین برکت
پوستر نمایشنامه خوانی “رئال” به کارگردانی شروین برکت

امیر دلفانی ، نمایشنامه ” رئال” را این گونه توصیف می کند :  در متن شاهد جابجایی اتفاق هایی هستیم که مابین شخصیت های متعدد خیالی ، واقعی و خیالی_واقعی صورت می پذیرد. در واقع آدم ها مدام جایگزین دیگری می شوند و هر لحظه توسط یک شخصیت در جریان قرار می گیرد. تمام شخصیت هایی که در خلق درام و حل درام حضور موثر دارند و تنها جنسیت است که آنها را از هم متمایز می کند و گویی مولف دست به خلق درامی انسان محور در دفاع از جامعه انسانی بدون به کار گیری مانیفستی خاص می زند.

شروین برکت ، کارگردان اجرای نمایشنامه خوانی “رئال” ، در یادداشت خود از ویژگیهای نمایشنامه و چرایی انتخاب این متن برای اجرا می گوید :

شروین برکت کارگردان اجرای نمایشنامه خوانی "رئال"
شروین برکت کارگردان اجرای نمایشنامه خوانی “رئال”

از کجا شروع کنم…؟ از کجا شروع میشه…؟ چی باعث میشه…؟ وظیفه ی من چیه…؟ من هم همین مردم هستم…! همه میبینن … همه هم میشنون…! اما من به عنوان آرتیست یک ویژگی دارم نسبت بقیه مردم!
من میتونم درام خلق کنم از دلِ جامعه. مگه من جامعه شناسم…!؟ قطعا نه ، اما دستِ کم خودم میدونم که چی میخوام از خلقِ یک اثر نمایشی، و اون چیزی نیست جز نشان دادنِ دغدغه هایم. سالهاست که بر این باورم که عنصر نمایش(در هر غالبی) در وهله اول رسالتش سرگرمیه ، یعنی به عبارتی لزوما قرار نیست که یک اثر نمایشی پیامی در پی داشته باشه.(در اینجا منظورم محتوای اثر است، نه فرم و تکنیک)
اما بیایم کمی متفاوت تر به این اثر نگاه کنیم . یک نویسنده ای ، در یک شهر دیگه ای ، یک متنی رو مینویسه. به دست من میرسه و دردم میگیره از این همه واقعیت محظ. «رئال» … اسم نمایشنامه بود … توش چیزِ شگفت انگیزی نمیبینید، حرفی از آدمها و عشق های اساطیری نمیزنه ! به جای آن، یک اتفاق و یک واقعیت محظ رو عریان به نمایش میگذارد و این مهم برای من جایگاه ویژه ای داره. چرا که حالا میتونم درباره اش حرف بزنم، تعامل کنم و صحبت های دیگران را پیرامون آن بشنوم . مصداقِ جمله ی معروفی که میگه : آدم متمدن باید حرف بزنه…..

عوامل اجرای نمایشنامه خوانی “رئال” :
نویسنده : عاطفه کوشکی
کارگردان : شروین برکت
.
بازیگران (به ترتیب خوانش) :
روژینا ابراهیمی
داوود سلیمانی
شروین برکت
صحنه خوان : فریبا ابراهیمی

.
دستیار کارگردان : تارا مرادی
عکاس : پوریا خلیلیان
طراح پوستر و تیزر : شروین برکت

اجرا: ۵ و ۶ مهرماه .، خانه نمایش مهرگان ، سالن یک  ساعت ۱۵
خرید بلیط از سایت تیوال
.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا