اخبارسینمای جهانهمه مطالب

پینوکیو به روایت دل تورو

«دل‌تورو» کارگردان انیمیشن «پینوکیو» شد

«گیرمو دل‌تورو» کارگردان برنده اسکار مکزیکی، به عنوان کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده نسخه انیمیشن استاپ موشن «پینوکیو» را برای کمپانی نتفلیکس می‌سازد.

به گزارش فیلمروز،  به نقل از اسکرین، این اولین فیلمی است که «دل‌تورو» پس از ساخت فیلم «شکل آب» برنده اسکار بهترین فیلم و کارگردانی به سینما می‌آورد، ضمن این که نخستین تجربه ساخت انیمیشن برای این کارگردان صاحب نام مکزیکی محسوب می‌شود.

«مارک گوستافسن» کارگردانی مشترک این انیمیشن به سبک استاپ موشن را بر عهده دارد و داستان آن نیز در حال و هوای دهه ۱۹۳۰ میلادی در ایتالیا می‌گذرد و قرار است مراحل تولید آن از پائیز امسال آغاز شود.

گیرمو دل تورو ، پینوکیو را می سازد
گیرمو دل تورو ، پینوکیو را می سازد

«دل‌تورو» درباره ساخت این انیمیشن گفت: هیچ فرم هنری زندگی و فعالیت هنری‌ام به اندازه انیمیشن من را تحت تاثیر قرار نداده است و با هیچ شخصیت سینمایی در تاریخ به ندازه پینوکیو ارتباطی عمیق برقرار نکرده‌ام.

استاپ موشن یکی از تکنیک‌های انیمیشن‌سازی است که در آن یک شیء را فریم به فریم حرکت داده و تصویر آن را توسط دوربین ضبط می‌کنند. از توالی این تصاویر به نظر می‌رسد که شیء به خودی خود در حال حرکت است. عروسک‌هایی با مفاصل متحرک یا عروسک‌های ساخته شده با خمیر در این تکنیک کاربرد زیادی دارند.

پیش از این نیز کمپانی دیزنی نیز اعلام کرده بود که قصد دارد در ادامه ساخت فیلم، بر اساس انیمیشن‌های معروف خود چون  «دیو و دلبر»، «سیندرلا»، «کتاب جنگل و … فیلم «پینوکیو» را نیز بسازد و در ابتدا نیز نام «سم مندس» برای کارگردانی آن مطرح بود اما وی بعدها از این پروژه کناره‌گیری کرد.

«ماجراهای پینوکیو» نوشته «کالو لورنزینی» با نام مستعار «کارلو کلودی» برای اولین‌بار در سال ۱۸۸۱ و به صورت سریالی در مجله کودکان منتشر شد و در سال ۱۸۸۳ به صورت یک کتاب به چاپ رسید. در سال ۱۹۴۰ نیز کمپانی دیزنی در یک اثر شاهکار این داستان را در قالب یک انیمیشن به سینما آورد و پس از آن نیز تلاش‌های زیادی برای اقتباس سینمایی از این داستان صورت گرفت که آخرین آن به سال ۲۰۰۲ و فیلم «پینوکیو» ساخته «روبرتو بنینی» بازمی‌گردد که با بازخوردهای متفاوتی از سوی منتقدان مواجه شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا