اخبارسینمای ایرانهمه مطالب

گزارش هفتگی فروش سینمای ایران/ صعود ایکس لارج با سحر قریشی

صعود «ایکس لارج» با سحر قریشی؛ توقف «سرخ‌پوست» با نوید محمدزاده

اکران سینمای ایران در حالی این هفته پیگیری شد که فیلم سینمایی «ایکس لارج» ساخته محسن توکلی در جایگاه دومین فیلم پرفروش قرار گرفت، «ایده اصلی» به کارگردانی آزیتا موگویی شروع قابل قبولی را در گیشه داشت و دو فیلم «قسم» محسن تنابنده و «قصر شیرین» رضا میرکریمی هم هفته خوبی را پشت سر گذاشتند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مرداد در حالی به نیمه خود رسید که سینمای ایران افت جدی فروش را نسبت به چند هفته اخیر تجربه کرد. همچنین دو فیلم تازه به چرخه اکران اضافه شدند تا وارد رقابتی سخت در این روزها باسایر آثار روی پرده شوند.

«جانان» ساخته کامران قدکچیان و «ایده اصلی» به کارگردانی آزیتا موگویی تازه‌های اکران هستند که از روز چهارشنبه ۱۶ مرداد روی پرده رفتند. در یک نگاه به گیشه این هفته باز هم نام «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار در صدر به چشم می‌خورد.

اما در این هفته درآمد سینما از فروش فیلم‌ها چقدر بوده است؟

افت فروش سینما به زیر پنج میلیارد

در این هفته فروش سینمای ایران به پنج میلیارد تومان نرسید و با چهار میلیارد و ۶۱۱ میلیون تومان به کار خود پایان داد که البته دو میلیارد و ۵۹۶ میلیون تومان از این فروش به شهر تهران اختصاص داشته است.

این در حالی است که سینمای ایران در هفته گذشته با افزایش نه چندان مشهودی به پنج میلیارد و ۳۱۲ میلیون تومان رسیده بود که باز هم این روند صعودی دوامی نداشت و با یک سقوط ملایم همراه شد.

با این حال ۴۱۷ هزار و ۹۱۲ نفر در هفته‌ای که به روز پایانی اش رسیدم در سینماهای کشور به تماشای فیلم‌ها نشستند که وقتی با هفته گذشته مقایسه می‌کنیم نزدیک به ۷۰ هزار نفر کاهش داشتند. البته ۱۹۲ هزار و ۸۳۱ نفر از این تعداد تماشاگر اهل تهران بودند.

بهتر از فروش سینمای ایران که هر لحظه بالا و پایین می شود فارغ شویم و به سراغ تازه‌های اکران برویم که چهره‌های سرشناسی را به سینما بازگرداندند.

ایده اصلی خوب شروع کرد؛ جانان بد

فیلم سینمایی «جانان» ساخته کامران قدکچیان که از بازی امین حیایی بهره برده است، فیلمی اجتماعی است که داستانی عاشقانه را به تصویر کشیده است، عشقی ناب از گذشته‌های دور.

در این فیلم بازیگران دیگری چون مژگان بیات، پروانه معصومی، بیژن بنفشه خواه و… به ایفای نقش می‌پردازند.

«جانان» در دو روز نخستی که روی پرده رفته است نتوانسته آن طور که باید و شاید موفق ظاهر شود و تنها ۱۰ میلیون و ۱۶۹ هزار تومان فروخته است، اما قضاوت درباره شکست یا موفقیت این فیلم در گیشه را باید به زمان دیگری موکول کرد؛ الان بهتر است سری به دیگر فیلم جدید روی پرده بزنیم، «ایده اصلی».

آزیتا موگویی تازه‌ترین ساخته سینمایی‌اش را نخستین بار در سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر به نمایش درآورد، فیلمی که درباره راه اندازی یک پروژه بزرگ با همکاری ایران و اسپانیا در جنوب ایران ساخته شده است و داستان طمع افراد مختلف برای پیروزی در این مناقصه را  روایت می‌کند.

فیلم ایده اصلی

بهرام رادان، هانیه توسلی، مریلا زارعی، مهرداد صدیقیان و پژمان جمشیدی بازیگران اصلی «ایده اصلی» را تشکیل می‌دهند، چهره‌هایی که دارای محبوبیت قابل قبولی میان مخاطبان سینما هستند و این مسئله می‌تواند به موفقیت این فیلم در اکران حسابی کمک کند.

فیلم موگویی در دو روز نخست اکرانش توانست ۱۰۱ میلیون و ۲۶۷ هزار تومان فروش داشته باشد که برای شروع میزان مناسبی به شمار می‌آید.

هفته خوب قسم و قصر شیرین؛ ناکامی سرکوب

دیگر نوبت به فیلم‌های دیگر روی پرده می‌رسد، جایی که «قصر شیرین» تازه‌ترین ساخته سیدرضا میرکریمی توانسته با فروش ۵۱۴ میلیون و ۲۶۹ هزار تومانی، تکانی اساسی به جایگاه خود در گیشه بدهد و در جایگاه چهارمین فیلم پرفروش هفته قرار بگیرد و در فروش کلی از مرز یک میلیارد تومان گذر کند.

از طرف دیگر «قسم» ساخته محسن تنابنده که دومین هفته اکرانش را پشت سر می‌گذارد، این هفته ۳۰۵ میلیون و ۲۹۲ هزار تومان فروخت که با توجه به افت کلی میزان فروش هفتگی، رکورد بدی برای این فیلم به شمار نمی‌آید.

فیلمی که این روزها حسابی با سانسور مهناز افشار از تیزرهای تلویزیونی و یا حذف بخش پیام های تصویری‌اش در اکران‌های مردمی جنجالی شده و واکنش‌های کنایه‌آمیز و البته بعضا تند تنابنده را هم به همراه داشته است.

فیلم قسم

«زهرمار» جواد رضویان هم در این هفته عملکرد بدی در گیشه نداشت و توانست ۳۴۲ میلیون و ۸۸۲ هزار تومان عایدی داشته باشد تا در آستانه ثبت فروش پنج میلیارد تومانی قرار بگیرد.

و اما «سرکوب» نخستین ساخته سینمایی رضا گوران، این فیلم در دومین هفته نمایشش در سینماهای سراسر کشور هم نتوانست آنطور که باید مورد توجه قرار بگیرد و مخاطبان سینما را مجاب به تماشا کند، در حالیکه از بازی چهره‌هایی چون باران کوثری و سارا بهرامی هم بهره برده است.

«سرکوب» این هفته تنها ۱۸۲ میلیون و ۳۱۶ هزار تومان فروخت که فروش قابل قبولی در سینمای امروز برای چنین فیلمی به شمار نمی‌آید.

صدرنشینان گیشه تسلیم نمی‌شوند/ ایکس لارج حسابی می‌تازد

سر زدن به صدر گیشه سینما در چند هفته اخیر حسابی به امری تکراری تبدیل شده است که دیگر از جذابیتی هم برخوردار نیست، چرا ترکیب صدر مدت‌هاست که تغییری نکرده و هر هفته فیلم‌های مشابهی را تنها با تغییر اندکی در میزان فروششان در آن بالا می‌بینیم.

در این هفته هم «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار با ۶۵۵ میلیون و ۴۱۸ هزار تومان در صدر گیشه نشست که مسلما نسبت به هفته گذشته فروش کمتری را تجربه کرده است.

«تگزاس ۲» که قسمت سومش هم به زودی مقابل دوربین می رود، گویا هر چه به روزهای پایانی اکرانش نزدیک می‌شود رکوردهای فروش بیشتری را از خود به جای می‌گذارد، چرا که این هفته هم از پس «سرخپوست» نیما جاویدی برآمد و توانست سومین فیلم پرفروش با ۶۰۷ میلیون و ۸۹۳ هزار تومان باشد.

اما این هفته «ایکس لارج» به کارگردانی محسن توکلی باز هم غافلگیرمان کرد و تنها فیلمی بود که نسبت به هفته گذشته یک پله بالا آمد و خود را به جایگاه دومین فیلم پرفروش هفته رساند. این فیلم با بازی اکبر عبدی، سحر قریشی، یوسف تیموری، علی صادقی و بهاره رهنما ۶۱۶ میلیون و ۶۹۳ هزار تومان فروخت و اختلاف کمی با «شبی که ماه کامل شد» داشت.

فیلم ایکس لارج

«سرخپوست» هم گویا به سرنوشت «ما همه با هم هستیم» ساخته کمال تبریزی دچار و سیر نزولی فروشش آغاز شده است، چرا که برای دومین هفته متوالی افت جدی را تجربه کرد. این فیلم تنها ۴۲۷ میلیون و ۴۲۳ هزار تومان این هفته فروخته است.

در ادامه جزییات فروش هفتگی و کلی فیلم‌های روی پرده را به صورت تفکیک شده از تاریخ جمعه ۱۱ مرداد تا صبح روز ۱۸ مرداد مشاهده می‌کنید. (آمار از سامانه فروش سینمای ایران استخراج شده است.)

نام فیلم

نام کارگردان

فروش هفتگی

فروش کلی

شبی که ماه کامل شد

نرگس آبیار

۶۵۵ میلیون و ۴۱۸ هزار تومان

۱۶ میلیارد و ۵۹۴ میلیون تومان

ایکس لارج

محسن توکلی

۶۱۶ میلیون و ۶۹۳ هزار تومان

چهار میلیارد و ۲۷۲ میلیون تومان

تگزاس ۲

مسعود اطیابی

۶۰۷ میلیون و ۸۹۳ هزار تومان

۲۳ میلیارد و ۲۳۶ میلیون تومان

قصر شیرین

رضا میرکریمی

۵۱۴ میلیون و ۲۶۹ هزار تومان

یک میلیارد و ۴۱۳ میلیون تومان

سرخپوست

نیما جاویدی

۴۲۷ میلیون و ۴۲۳ هزار تومان

۱۲ میلیارد و ۷۱۲ میلیون تومان

زهرمار

جواد رضویان

۳۴۲ میلیون و ۸۸۲ هزار تومان

چهار میلیارد و ۹۵۴ میلیون تومان

قسم

محسن تنابنده

۳۰۵ میلیون و ۲۹۲ هزار تومان

۴۱۵ میلیون و ۱۹۸ هزار تومان

تپلی و من

حسین قناعت

۲۸۸ میلیون و ۸۶۰ هزار تومان

۵۸۳ میلیون و ۴۱۶ هزار تومان

نیوکاسل

محسن قصابیان

۲۷۵ میلیون و ۳۹۶ هزار تومان

یک میلیارد و ۱۸۶ میلیون تومان

سرکوب

رضا گوران

۱۸۲ میلیون و ۳۱۶ هزار تومان

۴۹۱ میلیون و ۸۷۸ هزار تومان

ما همه با هم هستیم

کمال تبریزی

۱۰۹ میلیون و ۶۶۴ هزار تومان

۱۰ میلیارد و ۳۳۵ میلیون تومان

ایده اصلی

آزیتا موگویی

۱۰۱ میلیون و ۲۶۷ هزار تومان

۱۰۱ میلیون و ۲۶۷ هزار تومان

سامورایی در برلین

مهدی نادری

۹۹ میلیون و ۴۵۹ هزار تومان

شش میلیارد و ۱۹۰ هزار تومان

جانان

کامران قدکچیان

۱۰ میلیون و ۱۶۹ هزار تومان

۱۰ میلیون و ۱۶۹ هزار تومان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا