اخبارجشنواره فیلم فجرسینمای ایراننقدنقد و یادداشتهمه مطالب

یادداشت سحر عصر آزاد درباره فیلم “هندی و هرمز” ساخته عباس امینی

نقد فیلم هندی و هرمز

سایت تحلیلی خبری فیلمروز : فیلم ” هندی و هرمز ” ساخته عباس امینی برنده جایزه نتپک از سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ، با استقبال خوب مخاطبین و منتقدان مواجه شده است ‌. داستان دو نوجوان که طبق سنت های جزیره هرمز با یکدیگر ازدواج می کنند . آنها هیچ شناخت و درکی از یکدیگر ندارند اما دنیای ناشناخته و جدیدی پس از ازدواج در انتظار آنها است.

سحر عصر آزاد که همواره نگاه دقیقی در نوشته هایش به فیلمها داشته است ، در یادداشتی که در ویژه نامه جشنواره به چاپ رسیده است به فیلم ” هندی و هرمز ” پرداخته است :

پوستر فیلم هندی و هرمز

یک عاشقانه گرم

” هندی و هرمز ” دومین ساخته سینمایی عباس امینی بر اساس فیلمنامه مشترک  از او و حسین فرخزاد ساخته شده است .فیلمی که به ازدواج زود هنگام کودکان در جنوب ایران می پردازد و در جزیره هرمز می گذرد. فیلمساز با انتخاب بازیگران محلی برای نقش آفرینی در نقش های واقعی گام بلندی برای باور پذیری و مستند گون شدن فیلم برداشته، هر چند مشخص است فیلمنامه و شخصیت ها با ظرافت ساخته و پرداخته شده اند و درام به بهای مستند نمایی کم رنگ نشده است .به همین دلیل با فیلمی پر انرژی و مهیج از مواجهه دو نوجوان به مثابه یک زن و شوهر مواجهیم که درکی از موقعیت خود ندارند و به همین دلیل همانطور که مرتب از اتفاقات پیش آمده شگفت زده می شوند ، مخاطب را نیز در این شگفت زدگی سهیم میکنند ، که حس و تجربه نابی است .حسن بزرگ فیلم این است که هر چند فیلمساز قصد نقد چنین مناسباتی ، یعنی ازدواج زود هنگام کودکان و نوجوانان ، را داشته ، اما این دیدگاه منجر به ترسیم چهره ای سیاه و کم جان از کاراکتر ها ، روابط و مسائل شان و اتمسفر و فضا نشده است . اتفاقا خون گرمی در رگهای فیلم جاری است که همین انرژی به همراهی مخاطب با زوج محوری در بحران های روزانشان کمک می کند  تا همراه با آنها بخندد و گریه کند و به واسطه جادوی درام فیلمسازی ، قریب الوقوع بودن یک حادثه شوم را به انتظار بنشیند .

 

نوشته : سحر عصر آزاد

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا