اخبارسینمای جهانهمه مطالب

آیا آبروی برباد رفته کوین اسپیسی برمی‌گردد؟

پرونده جنجالی اتهام آزار جنسی به بازیگر سریال «خانه پوشالی»

سایت تحلیلی خبری فیلمروز:کوین اسپیسی، بازیگر هالیوود که در سال ۲۰۱۶ متهم به تعرض به یک جوان ۱۸ ساله شده بود، به علت کافی نبودن مدارک شاکی،از این اتهام تبرئه شد. اینک بسیاری منتظر هستند تا ببینند اسپیسی که به خاطر این اتهام، بسیاری از موقعیت‌های شغلی خود را از دست داده است، چگونه واکنش نشان خواهد داد.

کوین اسپیسی وارد دادگاه شد، سکوت اختیار کرده بود در حالی که تمام خبرنگاران سعی می‌کردند از اصل ماجرا با خبر شوند، او به آرامی و با احترام فراوانِ پلیس‌ها روی صندلی مخصوص خود نشست. وکیلش در حالی که چند نکته را به او یادآوری می‌کرد هر دو لبخند زدند. قاضی جلسه دادگاه را آغاز کرد همه قیام کردند. متهم به جایگاه آمد و اتهامات کوین اسپیسی قرائت شد. او متهم شده بود که در کافه‌ای، یک پسر بچه ۱۸ ساله را مست و به او تعرض کرده است. آن پسر بچه ۱۸ ساله فرزند هیتر آنرو، گوینده خبر پیشین آمریکایی بود که این ادعا را طرح و به همین دلیل از اسپیسی شکایت کرد، او همچنین ادعا کرد از تمام رویدادها و اتفاقاتی که رخ داده است، با گوشی همراهش فیلم‌برداری کرده و حرف‌هایش مستند است اما خود کوین اسپیسی این موضوع را چیزی جز افترا و تهمت ناروا ندانست.

دومین اتهام جنسی اسپیسی

مسئله مهم ماجرا آنجاست که این اولین باری نبود که این اتهام به کوین اسپیسی زده می‌شد. پیش‌تر هم آنتونی رپ، بازیگر هالیوودی در اکتبر ۲۰۱۷، کوین اسپیسی را  به سوء رفتار اخلاقی در سال ۱۹۸۶، زمانی که او ۱۴ ساله بوده است، متهم کرد که به عذرخواهی رسمی اسپیسی منجر شد.

اسپیسی که به تجاوز متهم شده بود، برای اولین بار برای رسیدگی به اتهام آزار جنسی به دادگاه رفت. در جریان برگزاری این دادگاه اسپیسی هیچ صحبتی نکرد اما الن جکسون، وکیل مدافع او تمامی اتهامات وارده را رد و قاضی دادگاه را متقاعد کرد تا دستور دهد که فرد شاکی تمامی مستندات و اطلاعات مبنی بر ادعای خود شامل اطلاعات تلفن همراهش را به فاصله شش ماه پس از تاریخ ۷ جولای ۲۰۱۶ (زمان اعلام شده وقوع جرم) در اختیار دادگاه قرار دهد. او همچنین این اتهامات را بر اساس اطلاعات موجود دروغ و اشتباه خواند.

وکیل اسپیسی همچنین اعلام کرد که گزارش پلیس از مکالمات تلفنی پسر ۱۸ ساله و شاکی پرونده نشان می‌دهد او چندین بار با دوستش درباره ملاقات با اسپیسی در کافه صحبت کرده، اما هرگز درباره آزار و اذیت جنسی ادعا شده صحبتی به میان نیاورده است.

ضرر چند میلیونی نتفلیکس

در همین میان که اسپیسی هنوز مجرم شناخته نشده بود و بنا بر یک ادعا فقط متهم بود. شبکه نتفلیکس برای از دست ندادن مخاطبانش مجبور به حذف اسپیسی از سریال پر تماشاگر «خانه پوشالی» شد، این موضوع در حالی اتفاق افتاد که بسیاری از بینندگان، این سریال را فقط بخاطر بازی اسپیسی دنبال می‌کردند. همچنین ریدلی اسکات که کارگردان فیلم سینمایی «تمام پول دنیا» بود، به‌خاطر اتهامات وارد شده به اسپیسی او را از فیلم خود حذف کرد.

با این واکنش‌ها نتفلیکس و هالیوود نه تنها مُهر مجرم بودن را بر پیشانی اسپیسی زدند بلکه باعث ضرر چند میلیونی برنامه‌های خود شدند، چرا که طرفداران اسپیسی برای حمایت از او تصمیم به تحریم این برنامه‌ها گرفتند.

موضوع مجرم شناختن متهم‌ها قبل از اثبات جرم‌شان، آن هم برای چهره‌های محبوب سینمایی موضوع تازه‌ای نیست؛ اخیرا کوئنتین تارانتینو که نویسندگی و کارگردانی فیلم «روزی روزگاری در هالیوود» را بر عهده داشته است از همکاری با هاروی واینستین خودداری کرده است. این نخستین فیلم تارانتینو است که هاروی واینستین تهیه‌کنندگی آن را برعهده ندارد. به دنبال اتهامات آزار جنسی هاروی واینستین، تارانتینو مجبور به قطع همکاری با کمپانی واینستین شد. شاید یکی از دلایل دست خالی ماندن تارانتینو در جشنواره کن ۲۰۱۹ حضور نداشتن واینستین بوده باشد.

اسپیسی چه خواهد کرد؟

با اینکه نتفلیکس، هالیوود و شبکه‌های مجازی تصمیم به مجرم شناختن اسپیسی گرفته‌اند، دادگاه خلاف آنها فکر کرده و کوین اسپیسی را تبرئه کرده است.  وکیل اسپیسی، آلن جکسون، به دنبال دسترسی به گوشی‌ای‌ بود که ادعا شده بود حاوی متن‌هایی مربوط به شب حادثه است اما این گوشی گم شده و تنها اسکرین‌شات پیام‌ها به دادگاه ارائه شده است. جکسون ادعا کرد که این پیام‌ها دستکاری شده‌اند و بر همین اساس دادگاهی که به اتهامات تعرض جنسی کوین اسپیسی، بازیگر سرشناس هالیوود، رسیدگی می‌کرد، پرونده شکایت او را مختومه اعلام کرد. اما با این‌حال، به گفته کارشناسان، این به معنای بی‌گناهی او نیست.

خبر تبرئه شدن اسپیسی، هیچ‌گاه به اندازه خبر اتهامش، موج جنجال در سراسر دنیا به پا نخواهد کرد و چهره این بازیگر تئاتر و سینما، کارگردان، تهیه‌کننده، فیلم‌نامه‌نویس و خواننده آمریکایی، دیگر مانند سابق نخواهد شد. چهره کسی که برای ایفا نقش در فیلم «مظنونین همیشگی» برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد و برای فیلم«زیبایی آمریکایی» جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را به دست آورد.

اسپیسی بازیگری است که در فیلم‌های برجسته‌ای مانند «محرمانه لس آنجلس»، «شنا با کوسه‌ها»، «به دیگری نیکی کن»، «مذاکره کننده» و … بازی کرده و همچنین او جایزه تونی را برای نقشش در«گمشده در یانکرز» به دست آورده است. او از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ کارگردان هنری تئاتر اولد ویکدر لندن بوده‌ است.

او از سال ۲۰۱۳ در سریال درام سیاسی «خانه پوشالی»، محصول شبکه نتفلیکس بازی کرده است که برای همین سریال، جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد سریال تلویزیونی درام و نامزدی جایزه امی بهترین بازیگر نقش اول مرد در یک سریال درام را کسب کرده است.

حالا باید منتظر ماند و دید که آیا اسپیسی برای آبروی از دست رفته خود توسط هالیوود و نتفلیکس دست به اقدامی جدی می‌زند و از فرد شاکی برای به‌دلیل به‌خطر انداختن جایگاه اجتماعیش شکایت می‌کند یا خیر!

منبع: خبر آنلاین

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا