تئاترهمه مطالب

تجلیل از برگزیدگان نمایش‌های خیابانی در جشن بزرگداشت هفته تئاتر

در مراسم بزرگداشت سه تن از پیشکسوتان هنرهای نمایشی، انجمن نمایشگران خیابانی مدالیوم این انجمن را به ژاله کاظمی بازیگر نمایش های خیابانی اهداکرد.

به گزارش فیلمروز، در شانزدهمین دوره «هفته بزرگداشت تئاتر»؛ نشست انجمن نمایشگران خیابانی، عصر روز۴ شنبه، ۱۱ اردیبهشت ۹۸، در سالن شهناز خانه هنرمندان برگزارشد.

عصر چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت، در سالن شهناز خانه هنرمندان، انجمن نمایشگران خیابانی خانه تئاتر با اهدای مدالیوم،کوشش های ژاله کاظمی بازیگر نمایش های خیابانی را ارج نهادند؛ همچنین با مراسم نکوداشتی از مرتضی وکیلیان بازیگر و کارگردان نمایش‌های خیابانی تجلیل کردند و به نفرات برگزیده این انجمن جوایزی اهدا شد.

همزمان با این جشن؛ در آیین نکوداشتی که به همت موسسه هنرمندان پیشکسوت و خانه تئاتر برگزارشده بود از دکتر اردشیر صالح پور، پژوهشگر تئاتر، منصور خلج نمایشنامه نویس وکارگردان تئاترکودک و نوجوان و مرشد حسن میرزاعلی شاهنامه‌خوان و نقال تجلیل شد.

در ابتدای این نشست که به مناسبت هفته بزرگ‌داشت تئاتر برگزارشده بود شهاب راحله رئیس هیئت مدیره کانون نمایشگران خیابانی خانه تئاتر به ایراد سخنرانی پرداخت، وی با بیان این نکته که این جشن و این مراسم صفر تا صد زیر نظر شهرام گیل‌آبادی مدیرعامل خانه تئاتر و دکتر محمودرضا رحیمی دبیر شانزدهمین دوره بزرگ‌داشت روز جهانی و روز ملی تئاتر ایران افزود: قرار بود از سوی مرکز هنرهای نمایشی هم کمکی بشود. درسالی که گذشت ما تلاش کردیم کارت عضویت اعضاء این انجمن مسجل شود و جلساتی از رئیس مرکز تا مدیرکل و از وزارت کشور تا شهرداری داشتیم اما هیچ اتفاقی نیافتاد، ۷ سال است که اداره کل هنرهای نمایشی رپرتوار تئاتر برگزار نمی کند، از مبلغ ۳ میلیارد بودجه تئاترخیابانی ما هیچ ندیدیم. ما خیلی جنگی عمل کردیم اما همه چیز مشقی اتفاق افتاد.

مرتضی وکیلیان بازیگر و نمایش نامه نویس تئاتر خیابانی و عضو انجمن نمایشگران خیابانی خانه تئاترکه در این مراسم از او تجلیل به عمل آمد با اشاره‌ای کوتاه به زندگی هنری‌اش در نمایش خیابانی گفت : من قبل از اجرای اولین نمایشم؛ نمایشی ندیده بودم؛ من آن زمان پانزده سالم بود. همسرم، خانم پروین ملک علایی به نمایش‌های خیابانی علاقمند شد، نزدیک ۱۰ یا ۱۵ سال است که با ایشان همکاری دارم؛ دخترم پریناز وکیلیان از ۴۰ روزگی در بغل مادرش در نمایش خیابانی حضور داشت و تا همین الان که به صورت حرفه ای نقالی می کند. من و جمشید عسگری به سریال علی شاه حاتمی دعوت شدم گفتم ماکار مهمتری داریم و نمایش خیابانی بازی می کنیم. ازآن به بعد نمایش صحنه هم بازی کردم ولی هم و غمم برای نمایش خیابانی است.

جمشید عسگری عضو هیات مدیره انجمن نمایشگران خیابانی و مجری این مراسم با بیان این نکته که ما هر سال مدالیوم را به آقایان می دادیم ولی امسال مدالیوم به خانم‌ها اهدا می شود افزود: من نگاهم به گذشته به جای بهترشدن بدتر می شود من به عنوان بازیگر خیابانی یک سرباز وظیفه ام و باید در هر شرایطی نمایشم را اجرا کنم، ما بیش از ۲۰۰ یا ۳۰۰ محل مناسب برای اجرای نمایش های خیابانی در شهر تهران داریم مردم ما تشنه شادی هستند.

سامان خلیلیان عضو انجمن نمایشگران خیابانی خانه تئاتر و رئیس کانون تئاتر خیابانی اداره کل مرکزهای نمایشی با انتقاد از عملکرد خانه تئاتر در اهدای مدالیوم انجمن نمایشگران خیابانی گفت: مدالیوم خانه تئاتر شانیتی دارد ما این مدالیوم را گذاشته‌ایم برای کسی که منش داشته باشد ما جنسیت نداشتیم سرکار خانمی که قرار است مدالیوم را بگیرد رزومه اش را ارائه دهد.

شهاب راحله در پاسخ انتقاد این عضو خانه تئاتر گفت: دکتر گیل آبادی این تمرین را ایجاد کردند که دوستان موافق و مخالف حرف بزنند.دکتر محمودرضا رحیمی عضو هیات مدیره خانه تئاتر با اشاره به انتقاد مطرح شده گفت: من از ادل لاراکی یاد گرفتم دعوا باید پشت درهای بسته باشد و نگذاریم از اختلاف ما سوء استفاده کنند.وی افزود: تئاتر خیابانی دارد جغرافیا ایجاد می کند و چند منطقه مانند دهلران و مریوان را تعریف می کند.این مدرس دانشگاه با تاکید بر این نکته که حرف اعضای خانه تئاتر باید پشت درهای بسته زده شود این نوید را به نمایشگران تئاتر خیابانی داد که آنها در۱۰۰ نقطه از تهران اجرا خواهندداشت.

 ژاله کاظمی بازیگر وعضو هیات مدیره انجمن نمایشگران خیابانی درهنگام دریافت مدالیوم انجمن نمایشگران خیابانی خانه تئاتر گفت: اگر ژاله کاظمی از خودش نام نیک نگذارد باقی نمی ماند، می خواهم این جایزه را تقسیم کنم و به دوعزیزی که از بازیگران نوجوان نمایش خیابانی هستند اهدا کنم؛ پرنیا عسگری و پریناز وکیلیان عزیز، چون کودکی من در روی صحنه گذشت.

احسان حاجی پور مدیر ستاد برگزاری و معاون اجرایی دبیر شانزدهمین دوره بزرگداشت روز جهانی و روز ملی تئاتر با بیان کرد: من اینجا از جانب چند نفر و برای چند موضوع مختلف آمدم، به نیابت از سید عباس عظیمی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت، خانه تئاتر، بهزاد فراهانی و خانم معترف آمده ام. او در ادامه سخنانش اجرای مراسم نکوداشت هنرمندان پیشکسوت را برگزارکرد.مرشد محسن میرزا علی که به نیابت پدرش مرشد حسن میرزا علی در این نکوداشت حضور داشت با یادی از مرشد ولی الله ترابی از کلام او وام گرفت و گفت: مرشد ترابی می‌گفت نقل رستم و سهراب؛رستم کش است؛ حنجره پدرم را پس از سالها نقالی تخلیه کردند؛ کشوری که هنرمند نداشته باشد نابود می‌شود.

دکتر اردشیر صالح پور مدرس و پژوهشگر تئاتر در سخنانی کوتاه با برشمردن سه عنصر سه گانه آموزش، آفرینش و پژوهش یادآورشد: آفرینش خوب است که بر مبنای پژوهش باشد، باید به امر پژوهش بهای بیشتری بدهیم تا بتوانیم به اصالت هنر تئاتر دست یابیم.بهزاد فراهانی عضو هیات مدیره خانه تئاتر؛ با بیان این نکته که عرصه از یمن محققان سخت کوش تهی ست و این لطمه زننده است تاکید کرد: به دست آوردن سند برای تحقیق کار دشواری است و از دکتر صالح پور قدردانی کرد.منصور خلج نمایشنامه نویس و کارگردان پیشکسوت تئاتر به علت سفر در این مراسم نکوداشت حضور نداشت و از این پیشکسوت تئاتر به صورت غیابی تجلیل به عمل آمد.

همچنین در ادامه این مراسم اسامی برگزیدگان انجمن نمایشگران خیابانی به شرح زیر اعلام شد:

برگزیدگان انجمن نمایشگران خیابانی

مصطفی کولیوندی شایسته در یافت تندیس

حامدزارعان منتخب بازیگری

مالک آبسالان منتخب بازیگری

روح الله صناعی منتخب طراحی فضا

حمیدرضا نوری به خاطر یک عمر فعالیت هنری

دکترمحمودرضا رحیمی دبیر شانزدهمین دوره بزرگداشت روز جهانی و روز ملی تئاتر ایران درباره نبودن برخی از این برگزیدگان در هنگام مراسم دریافت جایزه گفت: تراژدی ما باید این باشند که بچه‌ها سرکارند و نمی توانند جایزه‌شان را بگیرند.این عضو هیات مدیره خانه تئاتر با اهدای لوحی از شهاب راحله رئیس انجمن نمایشگران خیابانی تجلیل کرد.در این مراسم همچنین از احمد ندافی، مرتضی اسدی مرام، اصغر نوبخت، مارال ایزد بخش، پروین ملک اعلایی، احمد جعفری، سوران حسینی، مرجان قاسمی، پرنیا عسگری، پژمان کاشفی، به خاطر کوشش‌هایشان در عرصه هنرهای نمایشی و تئاتر خیابانی قدردانی شد.

شانزدهمین دوره «هفته بزرگ‌داشت تئاتر»، به دبیری محمودرضا رحیمی و با حمایت مالی بانک گردشگری از هفتم تا پانزدهم اردیبهشت ماه سال جاری برپاست

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا