اخبارسینمای جهاننقد و یادداشتهمه مطالب

نیکلاس روگ، فیلمساز و فیلمبردار بریتانیایی درگذشت

روگ فیلمسازی بسیار مستقل بود که با بازیگرانش سخت کار می‌کرد و از افتخاراتش این بود که برای هیچ‌کس چاپلوسی نمی‌کرد. وقتی رئیس شرکت فیلمسازی رَنک اورگانیزیشن در بریتانیا، “بدون موقع‌شناسی” را “یک فیلم مریض که توسط آدم‌های مریض برای آدم‌های مریض ساخته شده است” خطاب کرد، روگ از نمایش فیلمش در سینماهای رَنک خودداری کرد.

سایت تحلیلی خبری فیلمروز : نیکلاس روگ فیلمبردار و بعدها کارگردان بریتانیایی که استعداد بصری خود را در فیلم‌هایی چون “مردی که بر زمین افتاد” (۱۹۷۶) با بازی دیوید بوئی خواننده بریتانیایی و شاهکار ترسناک “حالا نگاه نکن” (۱۹۷۳) به کار برد، از دنیا رفت. او ۹۰ ساله بود.

نیکلاس روگ جونیر پسر او به بی‌بی‌سی گفت پدرش جمعه درگذشت.

روگ که دو ستاره دیگر راک، میک جگر در “اجرای نقش” (۱۹۷۰) و آرت گارفانکل در “بدون موقع‌شناسی” (۱۹۸۰) را کارگردانی کرد، به خاطر ترکیب نور، تصویرپردازی رنگی و دست بردن در زمان در فیلم‌هایش شهرت داشت. او قبل از این که روی صندلی کارگردانی بنشیند برای دو دهه اپراتور دوربین و فیلمبردار بود.

به گزارش هالیوود ریپورتر، او در فیلم‌های “لارنس عربستان” و “دکتر ژیواگو” کارگردان/تصویربردار واحد دوم دیوید لین (اما از فیلم دوم اخراج شد) بود و مدیر فیلمبرداری فیلم‌های “فارنهایت ۴۵۱” فرانسوا تروفو، ” A Funny Thing Happened on the Way to the Forum ” ریچارد لستر و “دور از مردم خشمگین” جان شله‌زینجر نیز بود.

روگ فیلمسازی بسیار مستقل بود که با بازیگرانش سخت کار می‌کرد و از افتخاراتش این بود که برای هیچ‌کس چاپلوسی نمی‌کرد. وقتی رئیس شرکت فیلمسازی رَنک اورگانیزیشن در بریتانیا، “بدون موقع‌شناسی” را “یک فیلم مریض که توسط آدم‌های مریض برای آدم‌های مریض ساخته شده است” خطاب کرد، روگ از نمایش فیلمش در سینماهای رَنک خودداری کرد.

Nicolas Roeg

روگ در ۱۹۸۲ با ترزا راسل بازیگر آمریکایی ازدواج کرد. راسل در فیلم “بدون موقع‌شناسی” نقش یک افسر اطلاعاتی چک را بازی کرد که در وین با یک روان‌پزشک آمریکایی (با بازی آرت گارفانکل) وارد یک رابطه تراژیک می‌شود. روگ همچنین راسل را در فیلم‌های ” Eureka” تولید ۱۹۸۳، “بی‌اهمیتی” (۱۹۸۵) درباره مریلین مونرو، “خط ۲۹” (۱۹۸۸) و “آسمان سرد” (۱۹۹۱) کارگردانی کرد. آن‌ها بعدها از هم جدا شدند.

روگ با “مردی که بر زمین افتاد” این فرصت را برای دیوید بوئی فراهم کرد که برای اولین بار در یک فیلم سینمایی بدرخشد. ستاره راک در این فیلم نقش بیگانه‌ای از یک سیاره دیگر را بازی می‌کند که در نیو مکزیکو فرود می‌آید و خود را تامس جروک نیوتن می‌نامد و به یک تاجر گرفتار در دنیای الکل، سکس و تلویزیون بدل می‌شود.

روگ در ۲۰۱۳ در مصاحبه‌ای گفت: نقش‌آفرینی دیوید چیزی کاملاً منحصر‌به‌فرد بود. او هرگز مانند یک ستاره راک ظاهر نشد. او از نقش خود برای کندوکاو درباره مضامینی چون پرستش ستاره‌های راک و چهره‌های سرشناس استفاده کرد. دیوید بسیار زیرک و خلاق بود.

یکی از عکس‌های فیلم که بوئی را با موی نارنجی نشان می‌دهد در ۱۹۷۷ به عنوان کاور ” Low”، آلبوم معروف او به کار رفت.

روگ برای تریلر روان‌شناختی “حالا نگاه نکن” با بازی جولی کریستی و دانلد ساترلند – در نقش پدر ومادری داغدیده که به ونیز می‌روند – از رنگ‌های مرتبط به هم استفاده کرد. فیلم از روی داستانی کوتاه نوشته دافنه دو موریه ساخته شد.

راجر ایبرت منتقد فیلم، شیوه روگ در ترتیب زمانی این فیلم همچنین در “اجرای نقش” و فیلم “دوره‌گردی” (۱۹۷۱) – داستان یک خواهر (با بازی جنی آگوتر) و برادر (با بازی لوک روگ پسر روگ) که در صحرایی در استرالیا گم می‌شوند – را مورد تحسین قرار داد.

ایبرت نوشت: او همیشه داستان‌هایش از آغاز تا پایان دنبال نمی‌کند، بلکه آن‌ها را می‌کاود، انگار لحظه‌های جداشده می‌تواند بر دیگری نوری بتابد.

نیکلاس روگ در ۱۵ اوت ۱۹۲۸ در لندن به دنیا آمد. او در ارتش خدمت کرد. شروع کار سینمایی او با کار در اتاق تدوین استودیوهای مترو گلدوین‌ مه‌یر در بریتانیا رقم خورد و فیلمبردار گروه فردی یانگ در “آیوانهو” (۱۹۵۲) و “چهارراه بووانی” (۱۹۵۶) بود.

او اولین بار در ۱۹۶۰ با فیلم ” Jazz Boat” با بازی آنتونی نیولی روی صندلی مدیر فیلمبرداری نشست. او همچنین مدیر فیلمبرداری فیلم‌های چون “مهمان” (۱۹۶۳)، “دکتر کریپن” (۱۹۶۳)، “نقاب مرگ سرخ” (۱۹۶۴) به کارگردانی راجر کورمن و “هیچ چیز جز بهترین” (۱۹۶۴) بود و به خاطر نوع استفاده از رنگ در این فیلم‌ها تحسین شد.

روگ در ۱۹۶۶ کارگردان واحد دوم فیلم “جودیت” با بازی سوفیا لورن و پیتر فینچ بود. نام او به عنوان کارگردان اولین بار در فیلم “اجرای نقش” در کنار دانلد کمل درج شد. مدیران استودیو از نسخه او متنفر بودند و تهدید کردند به خاطر تحقق نیافتن چیزی که وعده داده شده بود از او شکایت می‌کنند. آن‌ها تاریخ اکران فیلم را دو سال به تعویق انداختند.

از کار‌های اخیر روگ می‌توان به “جادوگران” (۱۹۸۹) با بازی آنجلیکا هیوستن، فیلم تلویزیونی “پرنده شیرین جوانی” (۱۹۸۹) تولید شبکه ان‌بی‌سی با بازی الیزابت تیلور، یک اپیزود از “وقایع‌نگاری ایندیانا جونز جوان” (۱۹۹۳) تولید ای‌بی‌سی و فیلم‌های “دو مرگ” (۱۹۹۵) و ” Puffball: The Devil’s Eyeball” تولید ۲۰۰۷ اشاره کرد.

روگ پیش از این که با راسل ازدواج کند برای ۲۰ سال همسر سوزان استفن بازیگر بریتانیایی بود.

منبع: هنر آنلاین

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا