اخبارجشنواره فیلم فجرسینمای ایراننقدنقد و یادداشتهمه مطالب

یادداشتی کوتاه درباره جنجال تازه ابراهیم حاتمی کیا

 ۲۲ بهمن‌ماه، آخر شب، ابراهیم حاتمی‌کیا که تنها در گوشه‌ای از صندلی‌های ردیف اول اختتامیه جشنواره فیلم فجر نشسته بود، (صندلی‌هایی که برای مقامات رزرو شده بود و نه برای هنرمندان)، نام خود را برای جایزه بهترین کارگردانی شنید.
بدون آنکه برعکس بقیه کارگردانان و سینماگران در سالن، دوروبر‌ش هواخواهانی وجود داشته باشند تا رویش را ببوسند یا دستی برایش بزنند، عصبانی و شتاب‌زده روی سن رفت و سیمرغش را گرفته و ناگرفته میکروفون را اسلحه‌ای فرض کرد و رگبار مسلسل را اول بر رشیدپور و بعد بر داوران و منتقدان و همه خالی کرد و گفت: «من فیلم‌ساز وابسته نظام هستم!» و بعد به‌راحتی عنوانی را که سال‌هاست متعلق به تنها نهاد رسمی امنیتی کشور است؛ یعنی «سربازان گمنام امام زمان» را برای مؤسسه‌ای استفاده کرد که به‌هرحال کارش اقتصادی است و هزینه می‌کند و قرارداد می‌بندد تا «کالا»؛ بله کالای فرهنگی تولید کند و بفروشد.
به کجا چنین شتابان حاج‌کاظم؟! آدم به‌خاطر ٣٠ یا صدتا مرغ که به همه‌چیز چوب حراج نمی‌زند! آن هم الان! اکنون که سیا و ترامپ و دارودسته‌های جهانی‌اش کرورکرور هزینه می‌کنند تا از معترضان در وطن و خارج از وطن، ضدوطن بسازند و حتی پرچم مملکت را به آتش بکشند. حاتمی‌کیاجان! الان به نظرم این نظام بیشتر به مدافع احتیاج دارد تا به وابسته.
چنین  نگاه کن! صداوسیما نیز به این درایت رسیده که اگر وابستگی را کنار نگذارد، اگر انتقاد نکند، اگر درست دفاع نکند، اگر به درآمد خودش متکی نباشد و همه تخم‌مرغ‌هایش را در سبد وابستگی بگذارد تا بودجه‌هایش تأمین شود، در این دنیا باخته است و برای همین است که برنامه‌های انتقادی مانند جنگ «حالا خورشید» و سریال‌هایی مانند «لیسانسه‌ها» می‌سازد، حتی اگر به قول «گل‌آقای» خدابیامرز سوفاف باشد.
آقای حاتمی‌کیا، برادر! ما در سوریه‌اش هم مدافع حرم داریم، نه وابسته به حرم! ما به جنگ میان عراق و ایران هنوز که هنوز است می‌گوییم دفاع مقدس، نه جنگ مقدس. هنوز هیچ مقام این نظامی که به آن وابسته هستید، این‌گونه که شما به‌صراحت با لحنی تند ادعای ارث می‌کنید، نکرده است. حالا یکی به فیلم شما گفت کمدی! یکی به مؤسسه وابسته شما گفت ارگان! چه اتفاقی افتاده؟ این چه بنیانی است که دارید می‌گذارید؟ به کجا چنین شتابان؟!
منبع: روزنامه شرق

به این مطلب امتیاز دهید

0%

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. همه میدونیم عمو ابراهیم واسه چی ناراحت شد همه میدونیم اگه با پول خواهر امیر قطر (یکی از حامیان داعش ) فیلم سیاه از ایران و فروشنده ای که فقط غیرت مرد ایرانی را به حراج گذاشته باشد بسازیم منوروالفکر های داخلی به به چه چه میکنند و در فرنگ هم به آن کلی جایزه میدهند و میشود افتخار ایرانی ولی اگه قهرمانی از داخل کشور رگ غیرتش او را به حرکت در آورد برای اصلاح امور کشورش می شود مروج خشونت و جالب هست هیچکس به فرهادی که با پول دشمنان ایران فیلم میسازد نمیگوید وابسته ولی حاتمی کیا چون با پول ارگانی انقلابی و برای ایران فیلم میسازد با کنایه و از روی تمسخر میگویند فیلم ساز حکومتی و و ابسته و درست همینجاست که عمو ابراهیم میشود حاج کاظم تا مفاهیم را عوض کند و با جرات میگوید من وابسته ام به وطنم به نظامی که چنین امنیتی فراهم آورده تا در ملتهب ترین زمان و مکان تاریخ و زمین چنین در امنیت فیلم بسازیم و جشن بگیریم ……….. زمانی که تمام سایت و شبکه های اینترنتی و بزرگترین شرکت ها و کارخانجات دنیا کرارا و واضح گفته اند به کدام کشور و نظام غربی وابسته اند افرادی هستند که میگویند صدا و سیما باید از وابستگی خارج شود و پر واضح هست که اساسا نمیشود به هیچ جا وابسته نبود پس این صحبت این نا عزیزان یعنی بشود انعکاس صدا تمام چنصد شبکه ضد انقلاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا