اخبارسینمای ایرانهمه مطالب

معرفی ۷ فیلم اکران نوروزی سینما ها

سایت تحلیلی خبری فیلمروز: پس از کش و قوس‌های فراوان در نهایت سه روز مانده به آغاز دور جدید اکران، تکلیف نوروزی سینماها مشخص شد و از میان ۱۴ فیلم متقاضی،۷ فیلم منتخب برای نمایش در سینماهای کشور در ایام نوروز معرفی شدند. طبق اطلاعات ارائه شده از سوی شورای صنفی نمایش سه فیلم کمدی، دو فیلم اجتماعی، یک فیلم بیوگرافی و یک فیلم کودک در سبد اکران نوروز قرار گرفتند. اکران نوروزی از ۲۵ اسفندماه در سینماهای سراسر کشور آغاز می‌شود و فیلم‌های سینمایی «متری شیش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی در گروه سینمایی آستارا، «غلامرضا تختی» ساخته بهرام توکلی در گروه سینمایی استقلال، «چهارانگشت» اثر حامد محمدی در گروه سینمایی زندگی، «زندانی‌ها» به کارگردانی مسعود ده‌ نمکی در گروه سینمایی آزادی، «رحمان ۱۴۰۰» ساخته منوچهر هادی در گروه سینمایی ایران، «ژن خوک» ساخته سعید سهیلی در گروه سینمایی باغ کتاب و «پیشونی سفید ۳» اثر سیدجواد هاشمی در گروه سینمایی فرهنگ در نوروز ۹۸ روی پرده می‌روند. در گزارش پیش رو نگاهی داشتیم به روند تولید تا اکران فیلم‌هایی که قرار است در ایام نوروز روی پرده سینما ببینید.

متری شیش و نیم:

معرفی 7 فیلم اکران نوروزی سینما ها
پیمان معادی در صحنه ای از فیلم متری شش و نیم

«متری شیش و نیم» سعید روستایی تنها فیلمی بود که از همان ابتدا تکلیفش برای اکران نوروز ۹۸ مشخص بود. این فیلم اگرچه با دریافت سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران با خیال آسوده جواز حضور در این فهرست را به دست آورد؛ اما برای دریافت پروانه ساخت و حتی نمایش در جشنواره مسیر سختی را پشت سرگذاشت. برای پروانه ساخت در ابتدا اعلام نام پیمان معادی به عنوان تهیه‌کننده مشکل‌ساز شد و سازمان سینمایی عنوان کرد معادی شرایط تهیه‌کنندگی ندارد و در ادامه نام سیدجمال ساداتیان به عنوان تهیه‌کننده اعلام شد. در ادامه خبر انصراف شهاب حسینی شنیده شد و ساداتیان دلیل جدایی او را نگرانی شهاب حسینی از آسیب دیدن ذهنیت مثبت مخاطبان به واسطه ایفای نقش منفی اعلام کرد. در نهایت با پیوستن نوید محمدزاده و پریناز ایزدیار، «متری شیش و نیم» که پس از کش‌وقوس‌های فراوان پروانه ساخت دریافت کرده بود جلوی دوربین رفت. آغاز جشنواره فیلم فجر و یک روز تأخیر در نمایش این فیلم در سینماهای مردمی نشانه‌هایی بود مبنی بر اینکه دشواری‌های سازندگان فیلم برای متقاعد کردن نهادهای عمومی و امنیتی در مرحله ساخت، همچنان گریبانگیر «متری شیش و نیم» است. حالا اما با وجود حاشیه‌ها این فیلم پروانه نمایش عمومی دریافت کرده و امیدوارتر از دیگر آثار سینمایی چشم انتظار استقبال مردم و تکرار تجربه فروش خوب «ابد و یک روز» است. سعید روستایی که در اختتامیه جشنواره اعلام کرده بود دیگر فیلمی نمی‌سازد که پلیس حتی از مقابل دوربینش رد شود، در آستانه اکران فیلمش از پلیس دلجویی کرد و روز گذشته با انتشار یادداشتی با قدردانی از همراهی نیروی انتظامی در ساخت این فیلم ابراز امیدواری کرد که در کنار آن‌ها و بویژه خانواده شهدای نیروی انتظامی تماشاگر فیلمش باشد.

غلامرضا تختی:

معرفی 7 فیلم اکران نوروزی سینما ها
صحنه ای از فیلم غلامرضا تختی ساخته بهرام توکلی

بعد از علی حاتمی و بهروز افخمی تلاش تازه سینمای ایران برای ساخت فیلمی درباره مشهورترین و محبوب‌ترین اسطوره ورزشی، «غلامرضا تختی» بهرام توکلی را از همان ابتدا در سیبل توجه اهالی رسانه و سینما و در رده کنجکاوی‌برانگیزترین تولیدات سینمایی قرار داد. تجربه موفق بهرام توکلی و سعید ملکان در «تنگه ابوقریب» علاقه‌مندان سینما را دلگرم کرد که این بار قرار است فیلمی شش دانگ از غلامرضا تختی را روی پرده سینما ببینند. روند تولید این فیلم بی‌سر وصدا طی شد و تنها خبر جدی که گوش رسانه‌ها را تیز کرد تغییر امیرجدیدی بود که ابتدا قرار بود بازیگر نقش تختی باشد اما سازندگان در همان اوایل فیلمبرداری ترجیح دادند مقاطع مختلف زندگی تختی را به بازیگران مختلف بسپارند و این گونه سه بازیگر که هر سه کشتی‌گیر هستند دوران نوجوانی، جوانی و میانسالی تختی را بازی کردند. در جشنواره سی و هفتم فیلم فجر اگر چه «غلامرضا تختی» با وجود کاندیدا شدن در ۱۰ بخش تنها با دو سیمرغ مراسم اختتامیه را ترک کرد اما در کسب رضایت اهالی رسانه موفق بود و نمره قبولی گرفت. در روزهایی که حواشی ایجاد شده پیرامون صحبت‌های جمشید مشایخی درباره مرگ تختی بار دیگر توجه‌ها را به زندگی این اسطوره محبوب جلب کرده، این فیلم سیاه و سفید روایتی ملموس از زندگی این شمایل پهلوانی از کودکی تا مرگ و تصویر او در مقاطع مختلف زندگی‌اش را ارائه می‌کند. ماهور الوند، بهنوش طباطبایی، آتیلا پسیانی، حمیدرضا آذرنگ، پریوش نظریه، ستاره پسیانی، بانیپال شومون و… دیگر بازیگرانی هستند که در این فیلم بازی کرده‌اند.

زندانی‌ها:

معرفی 7 فیلم اکران نوروزی سینما ها
صحنه ای از فیلم زندانی ها ساخته مسعود ده نمکی

«زندانی‌ها»ی مسعود ده‌ نمکی در روزهای پیش از جشنواره با انصراف سازندگانش از حضور در مهم‌ترین رویداد سینمایی سر زبان‌ها افتاد. ده‌ نمکی با اعلام اینکه برخی کارها از جنس رقابت نیستند فیلم را از جشنواره بیرون کشید. این کارگردان همان‌طور که هنگام دریافت پروانه ساخت گفته بود که فیلمش سیاسی یا تاریخی نیست و خواسته قلبی‌اش را ساخت فیلم به دور از حاشیه عنوان کرده بود، در سکوت «زندانی‌ها» را آماده نمایش کرد و حتی به اکران نوروزی رساند. هدایت هاشمی، بهنام تشکر، هومن برق‌نورد، بهنوش بختیاری و بهاره رهنما در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند. نام این فیلم اگرچه در ۱۴ گزینه نهایی برای اکران نوروز قرار داشت اما برخی رسانه‌ها از این فیلم به عنوان فیلم دقیقه نودی اکران نوروزی نام بردند چرا که طبق شنیده‌ها گزینه اول دفتر پخش حوزه هنری فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است» بود که به دلیل موکول شدن ارائه پروانه نمایش آن به زمانی دیگر در نهایت فیلم ده‌نمکی جایگزین آن شد. حدس و گمان‌هایی که البته در گفت‌وگوی روز گذشته غلامرضا فرجی سخنگوی کارگروه اکران، تکذیب شد. او در گفت‌وگویی با ایسنا در این باره گفت: «معرفی فیلم‌های نوروزی در جلسه کارگروه بدون بحث خاصی به نتیجه رسید چون سرگروه‌ها و پخش‌کننده‌ها و صاحبان فیلم‌ها برای ارائه قرارداد با یکدیگر توافق کرده بودند ضمن اینکه برای فیلم «دیدن این فیلم جرم است» قراردادی به شورا ارائه نشد.»

ژن خوک:

معرفی 7 فیلم اکران نوروزی سینما ها
هادی حجازی فر و سینا مهراد در صحنه ای از فیلم ژن خوک ساخته سعید سهیلی

«ژن خوک رسوا کردن پلیدی‌ها و زشتی‌هاست. زمانی که در این مملکت عده‌ای به معنای واقعی ژن خوب هستند و هیچ استفاده‌ای از نام پدر نمی‌کنند و با استعداد، توان و ظرفیت خود زندگی می‌کنند باید آن عده‌ای را که از این نام سوء‌استفاده می‌کنند رسوا کرد.» این عبارات بخشی از صحبت‌های سعید سهیلی درباره فیلم تازه‌اش «ژن خوک» است؛ فیلمی که سازنده‌اش قبل از جشنواره اعلام کرد آن را به خاطر حواشی به جشنواره فجر نمی‌دهد اما درنهایت با ارائه نسخه‌
راف کات به جشنواره اعلام کرد که با تمام ترس‌ها و حواشی که برای فیلم قبلی‌اش (گشت ارشاد ۲) پیش آمده ریسک حضور در جشنواره را پذیرفته است، با وجود  این «ژن خوک» از اعضای هیأت انتخاب جشنواره رأی نیاورد. هادی حجازی‌فر، سینا مهراد، نازنین بیاتی، صبا سهیلی و جمشید هاشم‌پور بازیگرانی هستند که در «ژن خوک» ایفای نقش کرده‌اند. همزمان با رونمایی از پوستر این فیلم روز گذشته محسن چاووشی با انتشار یادداشتی از آماده کردن ترانه‌ای برای این فیلم خبر داد: «بدگلان ژن های کج و معوج هستند. ژن خوک و قصه این گونه… باعث همکاری من با جناب سهیلی شد.» فیلم قبلی سعید سهیلی یعنی «گشت ارشاد ۲» هم جزو اکران نوروزی سال ۹۶ بود که با فروشی بیش از ۲۱میلیارد تومان عنوان سومین فیلم پرفروش سال ۹۶ را از آن خود کرد.

رحمان ۱۴۰۰:

معرفی 7 فیلم اکران نوروزی سینما ها
محمدرضا گلزار و ساره بیات در صحنه ای از فیلم رحمان ۱۴۰۰

«رحمان ۱۴۰۰» به کارگردانی منوچهر هادی با عنوان اولیه «خزه» یکی از همان دست آثار سینمایی است که با وجود پر کردن فرم حضور در جشنواره، از ابتدا سازندگانش نسخه‌ای به جشنواره ارائه نکردند و دلیل انصراف‌شان را انجام مراحل فنی و پایانی کار و آماده‌سازی فیلم با دقت بیشتر برای اکران عمومی عنوان کردند. «رحمان ۱۴۰۰» دومین همکاری مشترک رضا گلزار و مهران مدیری پس از «ما همه با هم هستیم» کمال تبریزی است. سعید آقاخانی، یکتا ناصر، بهرام افشاری و ساره بیات دیگر بازیگرانی هستند که در این فیلم به تهیه‌کنندگی علی سرتیپی ایفای نقش کرده‌اند. منوچهر هادی که با فیلم «کارگر ساده نیازمندیم» در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، پس از اکران ناموفق این فیلم «آیینه بغل» را ساخت که در رتبه سوم پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران قرار گرفت.

چهار انگشت:

معرفی 7 فیلم اکران نوروزی سینما ها
پوستر فیلم چهار انگشت

حامد محمدی پس از «اکسیدان» که شوخی‌هایش با ادیان سروصدای زیادی به پا کرد با همین گروه «چهار انگشت» را جلوی دوربین برد. نام این فیلم پیش از جشنواره خیلی شنیده نشد و حاشیه‌ای هم ایجاد نکرد چرا که اساساً متقاضی حضور در جشنواره نبود اما همین موضوع باعث شد که در ایام داغ بحث اکران نوروزی، سر و صدای زیادی به پا کند. در روزهایی که شنیده می‌شد یکی از مؤلفه‌های پذیرش فیلم‌ها در اکران نوروزی پر کردن فرم جشنواره است، حامد محمدی از ابراهیم داروغه‌زاده به عنوان دبیر جشنواره و مدیر شورای ارزشیابی و نظارت بابت لحاظ کردن این شرط غیرقانونی انتقاد کرد اما در نهایت با منتفی بودن این شرط سومین تجربه کارگردانی این فیلمساز جوان در نوبت اکران نوروزی قرار گرفت. در همان ایام محمدی البته از شرایط سخت ساخت و دریافت پروانه نمایش فیلم هم گفت «این فیلم بعد از ۶ ماه با اصلاحیه‌های فراوان پروانه ساخت گرفت و در نهایت ۶ ماه قبل هم با دریافت یک صفحه ممیزی بالاخره پروانه نمایش گرفت.» حامد محمدی این فیلم را به تهیه‌کنندگی حمید پنداشته در کامبوج ساخته و جواد عزتی و امیر جعفری بازیگران اصلی آن هستند.

پیشونی سفید ۳:

فیلم موزیکال «پیشونی سفید ۳» به کارگردانی و تهیه‎کنندگی جواد هاشمی به عنوان تنها نماینده سینمای کودک و نوجوان نیز از هفته آینده روی پرده سینماها می‌رود. «پیشونی سفید ۳» سومین قسمت از سه‌گانه «پیشونی سفید» است و این فیلم در ادامه داستان پیشونی سفید ۲ ساخته شده است. پژمان بازغی، لیلا اوتادی، ارسلان قاسمی، ترلان پروانه، محمدرضا شریفی‌نیا و… بازیگران این فیلم هستند.

از یک فیلم عاشقانه تا مستند سیاسی در «هنر و تجربه»

گروه هنر و تجربه نیز سه اثر شاخص سینمایی و مستند را در برنامه اکران نوروزی خود قرار داده است. علاوه بر نمایش فیلم‌های «درساژ» ساخته پویان بادکوبه و «آشغال‌های دوست داشتنی» ساخته محسن امیریوسفی همزمان با دیگر سرگروه‌ها، در این گروه اکران نمایش مستند «ترور سرچشمه» و فیلم‌های «یه وار» و «رضا» از هفته آینده آغاز خواهد شد.

یه وا:

معرفی 7 فیلم اکران نوروزی سینما ها
صحنه ای از فیلم یه وا ساخته آناهید آباد

«یه وا» اولین تجربه کارگردانی آناهید آباد که عدم حضورش در بخش مسابقه سینمای ایران در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر سروصدای زیادی به پا کرد، در نهایت پس از دو سال اکران عمومی‌اش به گروه هنر و تجربه رسید. این فیلم که تولید مشترک ایران و ارمنستان است و به عنوان نماینده سینمای ارمنستان برای رقابت در نودمین دوره جوایز اسکار در بخش بهترین فیلم خارجی زبان برگزیده شده بود، به دو زبان ارمنی (با زیرنویس فارسی) و فارسی از ۲۵ اسفندماه اکران می‌شود. چهره‌های سینمایی چون فرشته‌ طائرپور، رسول صدرعاملی و رضا کیانیان که هفته گذشته در اکران خصوصی این فیلم را دیدند با انتشار یادداشتی مخاطبان را به تماشای این فیلم دعوت کرده‌اند. فیلم «یه وا» درباره مادری است که سعی می‌کند گذشته پرفراز و نشیب را به فراموشی بسپارد. یه وا همراه با دختر خردسالش از ایروان فرار کرده، به نقطه دوردستی پناه می‌برد، اما مسائل ناتمام گذشته او را رها نمی‌کند

ترور سرچشمه:

محمدحسین مهدویان اگر چه فیلم تازه‌اش «ماجرای نیمروز، رد خون» را در سبد اکران نوروزی ندارد اما با مستندی درباره انفجار دفتر حزب جمهوری در روز هفتم تیر ۱۳۶۰ در گروه هنر و تجربه حضور دارد. آنطور که مهدویان گفته او در مستند «ترور سرچشمه» تلاش کرده با چند مصاحبه و عکس و تصاویر آرشیوی، فضایی معمایی و پلیسی از حادثه هفتم تیر ۱۳۶۰ ایجاد کند.

رضا:

اکران عمومی «رضا» اولین تجربه کارگردانی علیرضا معتمدی مدتی است که در سینماهای هنر و تجربه آغاز شده است. این فیلم به تهیه‌کنندگی کیومرث پوراحمد، یک عاشقانه امروزی است که در آن علاوه بر علیرضا معتمدی، سحر دولتشاهی، ستاره پسیانی، رضا داوودنژاد، افسراسدی، سولماز غنی و… به ایفای نقش پرداخته‌اند.
«آن دو» (اولین بازی سینمایی نوید محمدزاده) به کارگردانی بهروز قبادی، «بی صدا» به کارگردانی حسین شهابی، «ب ۱۲» به کارگردانی امید نیاز، «باشگاه حیوانات» به کارگردانی هادی آفریده، «پسران سندباد» به کارگردانی رضا حائری، «پناه» به کارگردانی احمد بهرامی و… دیگر آثاری هستند که اکران شان در گروه هنر و تجربه ادامه دارد.

 

منبع: روزنامه ایران-نرگس عاشوری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا