اخبارسینمای ایرانهمه مطالب

مهرداد فرید: فیلمسازانی که در این شرایط مشغول تولید هستند، به نظام سلامت کمک می کنند!

سایت تحلیلی خبری فیلمروز: مهرداد فرید کارگردان و تهیه کننده سینما در گفتگو با هنر آنلاین درباره شرایط این روزهای سینمای ایران گفت: به‌طور کلی کرونا خیر هم برای صنعت سینما به همراه داشته است و آن جذب مخاطبان به پلتفرم‌های نمایش آنلاین آثار سینمایی است. اگر مخاطب بپذیرد که به سمت قاچاق نرود و بداند تماشای فیلم در سامانه‌های وی.او. دی برایش مقرون به‌صرفه‌تر است و هزینه کمتری را متحمل می‌شود قطعاً به آن گرایش بیشتری خواهد داشت. این کار نیاز به تبلیغ و فرهنگ‌سازی دارد. برخی اوقات تهیه کالای قاچاق از اصل آن گران‌تر است، اما مصرف‌کننده این را نمی‌داند. مخاطب سینما هم اگر بداند که فیلم دیدن از طریق سامانه‌ها هزینه کمتری نسبت به دانلود نسخه قاچاق آن که حجم مصرفی بالاتری دارد، برایش به همراه دارد، دیگر به سمت استفاده از نسخه قاچاق آثار نمی‌رود. گذشته از این مردم باید از سینما حمایت کنند و به سمت استفاده از نسخه قاچاق آثار نروند تا فیلمسازانی که فیلم ساخته‌اند و در حال حاضر متضرر هستند و دل و دماغ تولید ندارند، بتوانند دوباره به جریان تولید فیلم برگردند تا چرخ اقتصادی سینما نیز بچرخد. اگر فروش اکران آنلاین آثار سینمایی بالا برود، کسانی که فیلم دارند فیلم‌هایشان را به سامانه‌های نمایش آنلاین می‌دهند و از درآمد حاصل از آن می‌توانند بار دیگر فیلم بسازند. این‌طوری می‌تواند با آمدن کرونا اتفاق مبارکی برای سینما رخ دهد.

او در پاسخ به این سؤال که آیا سالن‌های سینما خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهند یا نه، توضیح داد: تا همین مدتی که سالن‌ها باز بودند و محدودیت زمانی وجود نداشت، مردم و طبقه متوسط که مخاطب اصلی سینما هستند، به دلیل ترس و نگرانی از ابتلا به سالن‌ها نمی‌آمدند؛ اگر دولت سینما را مستثنا از این قانون می‌کرد باز هم کسی به سالن نمی‌آمد و تعداد مخاطبان آن‌قدر اندک بود که کسی مبتلا نمی‌شد. در حالت قبلی درصد مخاطب سینما کم شده بود و طبعاً فاصله‌ اجتماعی خودبه‌خود رعایت می‌شد. علاوه بر آن با توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و وجود تهویه مناسب، کسی از طریق سالن سینما مبتلا نمی‌شد.

این کارگردان در ادامه درباره تولیدات سینمایی نیز بیان کرد: با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تولید می‌تواند ادامه یابد. نمی‌توان پیش‌بینی کرد کرونا تا چه زمانی با ما خواهد بود. ما نمی‌توانیم مردم را به در خانه ماندن دعوت کنیم درحالی‌که چیزی برای عرضه نداریم تا آن‌ها در خانه‌هایشان سرگرم شوند. از این زاویه فیلمسازی مانند فعالیت در نظام سلامت است. همان‌طور که کادر درمان مشغول درمان بیماران هستند و پذیرفته‌اند تا در مخاطره باشند تا انبوهی از بیماران مداوا شوند، فیلمسازانی که در این شرایط مشغول تولیدند، نیز به‌نوعی دارند به نظام سلامت کمک می‌کنند. درواقع آن‌ها دارند به پیشگیری از ابتلا کمک می‌کنند و این خدمت کمی نیست. فیلمسازان داوطلب تولید در این شرایط، ریسک می‌کنند و سعی می‌کنند مردم را سرگرم کنند تا شرایط قرنطینه را تحمل کنند. من به دوستان فعال در تولید می‌گویم فقط به فکر کسب معاش نباشید و یک طرف نیتتان این باشد که دارید اثری تولید می‌کنید تا مردم سرگرم شوند و بیرون نیایند. این خود به‌نوعی کمک به نظام سلامت است چون باعث می‌شود تعداد بیماران و مبتلایان کمتر شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا