سریال و تلویزیوننقد و یادداشتهمه مطالب

معرفی سریال هایی که در ایام نوروز از تلویزیون پخش می شوند

سایت تحلیلی خبری فیلمروز: در این مطلب نگاهی می‌اندازیم به سریال‌های تلویزیونی که در ایام عید از شبکه‌های مختلف پخش می‌شوند.

«نون. خ»

شبکه یک ۲۲:۱۵

ماجرا از چه قراره؟

فیلمنامه سریال «نون. خ» که توسط امیر وفایی به نگارش درآمده است، درونمایه طنز دارد و در ۱۶ قسمت ۵۰دقیقه‌ای ویژه نوروز تولید می‌شود. نام متفاوت سریال برگرفته از نورالدین خانزاده، یکی از نقش‌های کلیدی مجموعه نون. خ. انتخاب شده است. این سریال، داستان خانواده‌ای است که پدر آن‌ها دچار مشکلات مالی شده است. این مجموعه درباره مشکلات اقتصادی روز جامعه است و قرار است فضای نویی برای مخاطبان تلویزیون به نمایش بگذارد. با این که داستان این مجموعه حول محور مسائل اقتصادی می‎گردد، اما از زاویه تلخ به ماجرا وارد نشده و همان طور که از نام کارگردان هم پیداست، به خاطر تجربیات متعدد آقاخانی در ساخت آثار طنز در تلویزیون، روایت تازه‌ای از طنز انتظار تماشاگران نوروزی را می‌کشد. همچنین نون. خ. بهانه‌ای است برای نشان دادن فرهنگ و آداب و رسوم بخشی از شهر‌های کشورمان؛ از این رو بخشی از قصه در استان کردستان با لباس و لهجه کردی می‌گذرد و دارای لوکیشن‌های متعدد است.

راهنمای سریال‌های نوروزی ۹۸

کارگردانش کیه؟

ن. خ. یازدهمین سریال کارنامه ده ساله سعید آقاخانی در مقام کارگردان به حساب می‌آید. هنرمندی که در همه مدیوم‌ها خوش درخشیده و با داشتن سابقه خوب سینمایی، همیشه وزن کارنامه تلویزیونی‌اش چه در سمت کارگردان و چه بازیگر و نویسنده سنگین‌تر بوده و از دهه ۷۰ تاکنون، هیچ‌وقت مخاطبان و علاقه‌مندان فراوان کار‌های شاد و شیرین خود را با گیشه عوض نکرده است. آخرین کار نوروزی آقاخانی در تلویزیون به مجموعه بیمار استاندارد برمی‌گردد که نوروز ۹۵ از شبکه یک سیما به روی آنتن رفت. سریالی که علی‌رغم جای گرفتن در گونه طنز و حضور بازیگران نام‌آشنایی، چون بابک حمیدیان، جواد عزتی، شیلا خداداد و پوریا پورسرخ، نتوانست آن‌طور که مجموعه‎های دزد و پلیس، خوش‌نشین‌ها، راه دررو و زن‌بابا مورد اقبال واقع شد، در جذب مخاطبان موفق باشد. اما آن طور که از خبر‌های سریال پیداست، بینندگان با مجموعه‌ای دیدنی در تعطیلات آغاز سال غافلگیر خواهند شد.

بازیگران کیا هستن؟

فارغ از بازیگران سریال نون. خ. که همگی از چهره‌های نامی در گونه طنز هستند دو نکته جالب توجه این که سعید آقاخانی در این مجموعه، در نقش بازیگر و کارگردان ظاهر شده و نقش نورالدین خانزاده را خودش ایفا می‎کند. همین طور در کنار هنرمندان شناخته‌شده پایتخت‌نشینی، چون علی صادقی، حمیدرضا آذرنگ، هومن حاجی‌عبداللهی، سیاوش مفیدی، فریده سپاه‌منصور، نعیمه نظام‌دوست و سیروس میمنت، در این سریال از بازیگران بومی هم استفاده شده است. از بین بازیگران مجموعه ن. خ. شماری از آن‌ها مثل علی صادقی تجربه یک یا چند همکاری را با سعید آقاخانی دارند و یک پیشینه ذهنی میان کارگردان و تیم بازیگری وجود دارد که مسلما این شناخت در خدمت اثر خواهد بود.


«زوج و فرد»

شبکه ۳ ساعت ۲۰:۴۵

ماجرا از چه قراره؟

این مجموعه تلویزیونی در ۱۵ قسمت توسط مهران مهام، تهیه‌کننده نامی مجموعه‌های تلویزیونی و بر اساس فیلمنامه‌ای از امیرعباس پیام و مهدی روشن‌روان در دست ساخت است. این مجموعه که از ابتدا تاکنون چند‌بار با عناوین «حوزه استحفاظی» و «مُرّ قانون» تغییر نام داده، مراحل پایانی تولید خود را برای رسیدن به پخش نوروزی طی می‌کند.

این سریال که از ابتدا برای پخش در تعطیلات نوروز در نظر گرفته شده بود، با داستانی به‌روز و گیرا، متناسب با شرایط اجتماعی روز کشورمان نوشته شده که توان درگیر کردن شمار فراوانی از مخاطبان خود و برانگیختن حس همذات‌پنداری آن‌ها را دارد. درونمایه سریال زوج و فرد، طنز اجتماعی است و با همین لحن از مشکلات موجود انتقاد می‌کند.

زوج و فرد الهام گرفته از تصویب طرح بحث‌برانگیز ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان، روی این موضوع مانور می‎دهد و می‌کوشد به وسع خود چالش‌ها و باید‌ها و نباید‌های این قانون پر حرف و حدیث را به شکل داستانی اجتماعی، اما طنز به تصویر بکشد. شخصیت اصلی این مجموعه، فردی در آستانه بازنشستگی است که اتفاقات مختلف زندگی او و طرح مزایا و معایب این مصوبه، جهان زوج و فرد و آدم‌های پیرامونش را می‌سازد.

راهنمای سریال‌های نوروزی ۹۸

کارگردانش کیه؟

این مجموعه به کارگردانی مشترک محمد حسین لطیفی و علیرضا نجف زاده در حال تولید است. مهران مهام، تهیه‌کننده زوج و فرد درباره حضور دو کارگردان در این پروژه گفته است: با توجه به آنتن نوروز و شرایط دیگر صلاح بر این بود که سریال زوج و فرد را همراه با دو کارگردان محمدحسین لطیفی و علیرضا نجف‌زاده تولید کنیم. برخلاف آنچه برخی خبرگزاری‌ها منتشر کردند محمدحسین لطیفی تا ۳۰ بهمن به عنوان کارگردان همراه ما خواهد بود و در ادامه ایشان به عنوان مشاور پروژه و کارگردان، سریال را همراهی خواهد کرد.

نام محمدحسین لطیفی با سریال «وفا» یکی از سریال‌های ماندگار نوروزی تلویزیون در ذهن بینندگان جا خوش کرده. ملودرامی پرکشش و متفاوت که نوروز ۸۵ از شبکه سه سیما روی آنتن رفت. وی بعد از این مجموعه با تولید دو مجموعه مناسبتی موفق دیگر، چون «دودکش» و «سر دلبران» نشان داده توان بالایی در درک و جذب مخاطب به ویژه در ایام خاص دارد و انتظار می‌رود، عید امسال هم با قصه‌ای تازه در همان شبکه موفقیتش را تکرار کند. همکار جوان‌تر وی در این مجموعه، علیرضا نجف‌زاده سال‌ها سابقه فعالیت در سینما و تلویزیون دارد و تاکنون در چند مجموعه تلویزیونی نوروزی هم دستیار کارگردان بوده. وی به عنوان یکی از شاگردان لطیفی، حالا در کنار محمدحسین لطیفی، کارگردانی این مجموعه را برعهده دارد.

بازیگران کیا هستن؟

مهران مهام هم ریسک نکرده و برای کنداکتور حساسی، چون عید نوروز، فقط از بازیگران حرفه‌ای و سرشناس استفاده کرده است. زوج و فرد متناسب با لهجه طنزگونه خود، هنرمندانی با سابقه در این گونه را دور‌هم جمع کرده که پیش از این نیز در کار‌های موفق کمدی امتحان خود را پس داده‌اند. هدایت هاشمی با سریال‌های کمدی پایتخت ۳ و ۴، قرعه، چک برگشتی، سابقه نقش‌آفرینی در مجموعه‌ای نوروزگاهی را دارد و برای اولین بار در سریالی از محمدحسین لطیفی در نقش کمال شهری بازی می‌کند.

ناهید مسلمی هم که پیش از این در مجموعه‌های نوروزی، چون چاردیواری و هیات‌مدیره ایفای نقش کرده بود، در زوج و فرد در نقش شهربانو مادر کمال ایفای نقشی متفاوت را عهده‌دار شده است. تکلیف دیگر بازیگران این گروه هم از مرجانه گلچین، مهران غفوریان، یوسف تیموری تا مهران رجبی، اشکان اشتیاق و سپند امیرسلیمانی هم در گونه کمدی به خوبی برای بینندگان روشن است. شیدا خلیق، مهشید ناصری، دلسا ملکی، شهین تسلیمی، کریم قربانی و اردشیر کاظمی در این سریال ایفای نقش می‌کنند.


«بر سر دوراهی»

شبکه ۲، ساعت ۲۱:۳۰

ماجرا از چه قراره؟

کمی پیشتر در بین فهرست مجموعه‌های نوروزی کاری به نام ساده‎دلان یا تنگنا دیده می‌شد که قرار بود با همکاری حامد عنقا و توفیقی ساخته شود، اما چندی بعد این گروه با نام و داستان جدیدی آغاز به کار کرد. عنقا در مصاحبه‌ای در خصوص کار اخیر خود گفته: قصه از قبل وجود داشت و ما پیش از شروع کار دیدیم این قصه آن کار موفقی که بخواهیم پایش بایستیم، نیست و بعد از گذشت چند روز از پیش‌تولید قصه را با نام ساده‌دلان کنار گذاشتیم. من قصه جدیدی را طراحی کردم و نوشتم نتیجه‌اش بر سر دوراهی شد. جنس این کار با آثار سال‌های اخیر من متفاوت است و کمی به فضای فیلم انتخاب که سال‌ها پیش نوشته‌ام، نزدیک می‌شود. البته ابدا کمدی و خنده‌دار نیست، یک اثر جدی و عاشقانه است.

بر سر دو راهی، داستان عاشقانه پرفراز و نشیب پسری به نام حامد است که به واسطه عوض شدن دنیایش و تغییر مسائل مالی، همه چیزش تغییر می‌کند. این سریال بسیار پرقصه است و تلاش می‌کند در ۴۰ قسمت، داستانی از بالاترین تا پایین‌ترین طبقات اجتماعی را روایت کند.

‌قصه‌ای که به قول نویسنده اثر، وقتی روی کاغذ خوانده می‌شود، احساس می‌کنیم داریم قصه‌ای از مجلات کاهی قدیمی می‌خوانیم. قصه‌های عاشقانه با بیان مشکلات عشقی در ستون معروفی با نام بر سر دو راهی در مجلات آن روزگار چاپ می‌شد. حامد قصه عنقا هم مثل هر انسان معمولی هرازگاهی بر سر دو راهی قرار می‌گیرد و انتخاب‌هایش مسیر داستان را رقم می‌زند. سال‌هاست حامد شخصیت اصلی کار‌های عنقاست، به این دلیل که همیشه بخشی از خودش را در کاراکتر‌ها قرار می‌دهد تا به آن‌ها احساس نزدیکی کند. هر چند این حامد‌ها با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند، اما همیشه بخشی از خودش در آنان وجود دارد.

راهنمای سریال‌های نوروزی ۹۸

کارگردانش کیه؟

این سریال به کارگردانی بهرنگ توفیقی و تهیه‌کنندگی حامد عنقا در حال تهیه و تولید است. بی‎شک مخاطبان این زوج هنری را با آخرین ساخته تلویزیونی پرماجرای «پدر» به خوبی به یاد دارند. همچنین توفیقی پیش از این سریال هم در مجموعه «انقلاب زیبا» تولید ۱۳۹۳ همکاری مشترکی با عنقا داشته است. نگاهی به کارنامه توفیقی به عنوان یک کارگردان تلویزیونی از آغاز دهه ۹۰ بیانگر دغدغه‌مندی او برای تولید آثار شایسته مخاطب و دیده شدن است. مجموعه‌هایی که از مسیر انحرافی تا امروز در گونه‌های متنوع کمدی، خانوادگی، سیاسی و اجتماعی تولید شده‌اند و از توان و شجاعت کارگردان در امتحان تِم‌های نو خبر می‌دهند. با دیدن آثار قابل قبولی، چون انقلاب زیبا، زیر پای مادر و پدر از وی، بیننده باید در هر کار منتظر حرکت رو به جلوی کار‌های توفیقی باشد.

بازیگران کیا هستن؟

عنقا برخلاف کار‌های قبلی‌اش که همیشه سعی می‌کرد چهره‌های جدید را در کارهایش معرفی کند برای سریال بر‌سر دو راهی سراغ بازیگران حرفه‌ای رفته است. گودرزی به عنوان نقش اول این مجموعه که در دو سال گذشته بازگشت چشمگیری به تلویزیون داشته و از اجرا تا بازیگری را پشت سرهم امتحان کرده، برای اولین بار همکاری با بهرنگ توفیقی را به کارنامه هنری اش اضافه می‌کند. مهراوه شریفی نیا هم بعد از «کیمیا»، با پایان دادن به دوری سه ساله‌اش از جعبه جادویی، این بار در یک مجموعه نوروزی نقش‎آفرینی می‎کند بر سر دو راهی، سومین تجربه همکاری شریفی نیا و عنقا بعد از دو مجموعه تلویزیونی خانگی «قلب یخی» و سریال اینترنتی «پیکسل» است. میترا حجار، بهنوش بختیاری، عنایت بخشی، افسانه چهره آزاد، بهرنگ علوی، مجید مشیری، شهین تسلیمی، اسماعیل پوررضا، اکبر رحمتی، یلدا قشقایی، شیرین آقاکاشی، داود بنی‌اسد، محمد شهرابی و مجید علیزاده دیگر ایفاگران نقش در این سریال عیدانه هستند.

 

منبع: جام جم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا